8% VAT-u na śrucie sojowej? Nie u oszusta

Stawką VAT, którą należy rozliczyć przy zakupie śruty od dostawcy jest 8%. Jeśli sprzedający proponuje VAT 23% warto być uważnym – może to być próba oszustwa.
 

O karuzelach VAT-owskich w obrocie śrutą sojową głośno jest już od lat. Mimo działań organów ścigania, na rynku nadal funkcjonują podmioty, które oferują śrutę sojową w niższej cenie netto niż cena rynkowa, ale z 23% stawką VAT. Kupujący w efekcie płaci brutto np. tyle, ile wynosi cena rynkowa netto z przekonaniem, że odliczy od tego jeszcze podatek.
 

Nabywca śruty, m.in. w myśl przepisów o należytej staranności przy nabywaniu towarów czy odpowiedzialności solidarnej za rozliczenie podatku VAT, nie będzie mógł odliczyć wyższego VAT-u. Mógł bowiem podejrzewać, że transakcja jest opodatkowania nieprawidłowo.

Stratny jest kupujący, a nieuczciwie zarabiającym jest podmiot, który składał ofertę (i najczęściej po transakcji znika z rynku, przyjmując 23-procentowy VAT jako swój zysk). Zwykle sprawa dotyczy towaru pochodzącego bezpośrednio z Niemiec.

Coraz częściej docierają do nas informacje od klientów, że trudne do zidentyfikowania lub mało przejrzyste podmioty handlowe oferują śrutę sojową w zaniżonej nierynkowej cenie, ale ze stawką VAT 23%!
 

Warto zatem zachować uważność i monitorować ceny rynkowe śruty, by nie dać się oszukać.