Idealne zbilansowanie mieszanki paszowej

Prawidłowe żywienie tuczników polega na dostarczeniu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w ilościach odpowiadających ich zapotrzebowaniu w danym okresie tuczu. Wykorzystanie potencjału genetycznego tuczników jest możliwe dzięki właściwemu zbilansowaniu mieszanki paszowej w zakresie zawartości białka, aminokwasów egzogennych, witamin, mikro- i makroelementów oraz energii.
 

W prawidłowo zbilansowanej paszy dla trzody chlewnej zawartość składników pokarmowych (białka, lizyny i metioniny) powinna być dostosowana do poziomu energii, a jej koncentracja – do zakładanej intensywności przyrostów masy ciała. Przy zaspokojeniu potrzeb energetycznych zwierząt, poziom wykorzystania białka przez tuczniki zależy od jego jakości – strawności i składu aminokwasowego, stąd tak ważna jest jakość komponentów wykorzystanych do sporządzania mieszanki paszowej, czy produkcji koncentratów. Te ostatnie w polskich gospodarstwach są często stosowane do przygotowania pasz dla trzody chlewnej.

Istotny jest skład i jakość produktów, ponieważ tylko prawidłowe pokrycie zapotrzebowania na składniki pokarmowe oraz wysoka strawność pasz zapewniają pożądane przyrosty masy ciała. Warto zaznaczyć, że jednym z najdroższych składników pokarmowych w żywieniu trzody chlewnej jest białko, dlatego powinno mieć jak najlepszą jakość, by mogło być maksymalnie wykorzystane.

 

W paszach i koncentratach dla trzody chlewnej często stosowanym komponentem białkowym, a do tego dobrym źródłem lizyny, jest poekstrakcyjna śruta sojowa. Z kolei wysokiej jakości białko bogate w metioninę – siarkowy aminokwas egzogenny inicjujący budowę białek, zawarte jest w komponencie wysokobiałkowym Amirapie Standard, którego aż 90% strawność pozwala na stosowanie w żywieniu młodych zwierząt. W mieszankach paszowych, oprócz poziomu poszczególnych aminokwasów, istotna jest ich wzajemna relacja ilościowa. Jest to klucz do dobrych przyrostów masy ciała i wysokiej jakości mięsa, stąd zaleca się dywersyfikacje źródeł białka.

Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem, jest połączenie koncentratów sojowych z Amirapem Standard na cały okres tuczu. Przy optymalnym zbilansowaniu składników pokarmowych, należy również dążyć, aby żywić ekonomicznie, dlatego zaleca się zamianę 2,5% koncentratu (opartego na śrucie sojowej) na 2,5% Amirapu Standard od początku do końca tuczu. Wartością dodaną zamiany jest cenny olej zawarty w Amirapie Standard, zwiększający wartość energetyczną mieszanki paszowej. Poprzez zbilansowanie mieszanki paszowej, poprawie ulegają wyniki tuczu.