Znacznie komponentów paszowych w cyklu rozrodczym loch

Podstawą do utrzymania odpowiedniej kondycji loch w okresie intensywnej eksploatacji jest prawidłowe żywienie. Właściwie zbilansowana dawka pokarmowa, pod względem łatwostrawnej energii, białka oraz składników mineralnych i witamin, jednocześnie dostosowana do potrzeb zwierząt, pozwala uzyskać większą ilość zdrowych i silnych prosiąt w miocie. Jak zatem żywić zwierzęta przeznaczone do rozrodu?
 

Zarówno niedobór, jak i nadmiar kluczowych składników pokarmowych – białka oraz energii negatywnie wpływa na zdrowotność loch prośnych i karmiących. Zbyt intensywne żywienie tzw. ,,do woli” w okresie odchowu prowadzi do otłuszczenia zwierzęcia, a przez to mniejszego pobrania paszy podczas laktacji, co skutkuje obniżeniem jego mleczności i kondycji. Ponadto negatywnie wpływa na późniejsze użytkowanie rozpłodowe. Z kolei niedobór białka i energii w dawce powoduje zaburzenia w cyklu rujowym i prawidłowym rozwoju płodu, a także wydłużenie ujemnego bilansu energetycznego. W każdym z tych przypadków znacznie zmniejsza się wydajność i kondycja loch, co dla hodowcy oznacza również wzrost wydatków związanych z opieką weterynaryjną oraz utrzymaniem stada.
 

Ilość składników pokarmowych, które trafią do organizmu zwierzęcia, uzależniona jest od możliwości pobrania paszy. By móc w pełni pokryć ich potrzeby żywieniowe, dawkę należy zbilansować pod względem łatwostrawnej energii oraz białka, a także składników mineralnych, witamin. Jednocześnie pasza powinna charakteryzować się wysoką smakowitością i apetycznym zapachem, który pozwoli zoptymalizować jej pobranie na każdym etapie produkcji trzody. W tym celu stosuje się energetyczno-białkowe komponenty paszowe, które wpływają na poprawę strawności składników pokarmowych. Możliwość wprowadzenia ich w dużej koncentracji, przy niewielkiej objętości produktu, pozwala uzyskać wyższe parametry mieszanki paszowej.

 

(ab)
 

Materiał ukazał się w “Magazynie Najbliżej Rolnika” nr 1 / 2020 (10)