Piątek, 29 Kwietnia 2016. imieniny obchodzą: Rita, Donata, Robert, Roberta, Bogusław, Hugon, Piotr
Praca            Pogoda            Przydatne linki
 
 

Śruty na giełdach

Śruta sojowa na giełdzie CBOT

 

Śruta sojowa Hi-Pro notowana jest na giełdzie towarowej CBOT "Chicago Board of Trade". Notowane są tam również inne towary rolno-spożywcze.

Ceny dolarowe na giełdzie CBOT są to ceny za "short tonę" USD/st, aby wyliczyć cenę za tonę metryczną musimy pomnożyć przez współczynnik 1,1023. Cena w porcie w Polsce zawiera cenę z giełdy CBOT plus tzw. premię. Premia zawiera koszt transportu, koszt załadunku,
rozładunku, składowania, ubezpieczenia i inne.

 
Agrolok podaje w notowaniach ceny dla kontraktów najbliższych, tak zwanych "na zaraz".

 

Śruta rzepakowa na giełdzie MATIF

 

Wycena śruty rzepakowej w Polsce opiera się głównie na notowaniach giełdy MATIF, gdzie ceny są notowane na poszczególne miesiące: luty, marzec, kwiecień, maj, sierpień, listopad.

Ceny podane są za 1 tonę. Na giełdzie MATIF handluje się kontraktami min. 50 ton. Na giełdzie kupuje się i sprzedaje kontrakty fizycznie zawarte z dostawcą, jak i wirtualne, odsprzedawane przed rozpoczęciem realizacji.

Aby wycenić śrutę rzepakową w Polsce do ceny z giełdy dodaje się lub odejmuje tzw. premie. Premia zawiera koszty transportu, koszty przeładunku, składowania, ubezpieczenia itp. Premie jest zmienna i zależy od sytuacji panującej na rynku krajowym w danym momencie. Cenę w złotówkach ustala się dodatkowo w oparciu o aktualny kurs eur/pln.

 

Agrolok podaje ceny dla kontraktów najbliższych, tak zwanych "na zaraz".

 
 
 
pszenicy
kukurydzy
rzepaku
śruty sojowej
śruty rzepakowej