Dokarmianie dolistne kukurydzy – prewencja kluczem do wysokich plonów Jednak, jeśli chcemy osiągnąć ponadprzeciętne plony, warto zadbać o to, aby roślina miała komfortowy dostęp do niezbędnych składników pokarmowych, zwłaszcza w początkowych fazach rozwojowych. W okresie do 9-10 liścia jesteśmy w stanie wpłynąć na rozwój kukurydzy, korzystając z tradycyjnych maszyn rolniczych. Później jest to już niemożliwe.

Po wysiewie kukurydzy, kluczowe są kolejne 3-4 tygodnie, które mają ogromne znaczenie dla kondycji roślin oraz ich późniejszego plonowania i czas kiedy wysokość kukurydzy jeszcze umożliwia wykonywanie zabiegów. Na co warto zwrócić uwagę?


Powstrzymanie szkodników

Pierwszym zagrożeniem dla młodej kukurydzy są dziki i żurawie, a także owady, zarówno te glebowe, jak i żerujące na częściach nadziemnych.


Zwalczanie chwastów

Jeśli rolnik nie zdecydował się na odchwaszczanie doglebowe przed wschodami, monitorowanie pola co kilka dni staje się koniecznością. Należy uchwycić moment, w którym faza rozwojowa chwastów pozwala na najefektywniejsze zastosowanie herbicydu nalistnego.


Dokarmianie dolistne

Od fazy 4. liścia warto rozważyć zastosowanie nawozów dolistnych, które dostarczą kukurydzy kluczowe mikro- i makroelementy, takie jak cynk, bor, fosfor, azot czy magnez. Składniki te mają ogromne znaczenie dla kształtowania plonów, a ich niedobory, nawet jeśli są trudno zauważalne, mogą mieć negatywny wpływ na kondycję rośliny.


Dokarmianie dolistne krok po kroku

Kukurydza powinna być „dokarmiana” nawet dwukrotnie. Pierwszy zabieg powinniśmy przeprowadzić w fazie 3-6 liścia. W tym okresie kukurydza „koduje” plon, dlatego roślina nie może odczuwać niedoborów składników pokarmowych. Należy pamiętać, że nawet jeśli są one obecne w glebie w dużych ilościach, niskie temperatury mogą utrudniać ich pobieranie. Wszelkie braki odbiją się na późniejszym rozwoju rośliny i kolb. Drugi zabieg przeprowadza się w fazie 7-9 liścia ponieważ jest to czas na uzupełnienie mikroelementów, które są niezbędne dla procesów fotosyntezy, zapylania i rozwoju aparatu asymilacyjnego. Duża powierzchnia liści w tym momencie pozwala na efektywne pobieranie składników odżywczych, co pozytywnie wpłynie na finalny plon.


Idealne rozwiązanie dla plantacji

Dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie w tym czasie po produkt Elvita Kukurydza. To sypki nawóz mineralny, stworzony z myślą o potrzebach kukurydzy. Jego skład został starannie dobrany, aby sprostać wymaganiom uprawy tej rośliny w warunkach, które mogą ograniczać pobieranie składników z gleby. Elvita Kukurydza zawiera m.in. azot, fosfor, magnez, siarkę oraz kluczowe mikroelementy: bor, cynk, żelazo i molibden. Produkt ten najlepiej działa w profilaktyce, wspomagając rośliny w warunkach niekorzystnych, takich jak niskie temperatury czy niedobory wody.

Prewencyjne dokarmianie dolistne jest niezwykle istotne w nowoczesnej technologii uprawy kukurydzy, zwłaszcza w warunkach niedostatku obornika, nieodpowiedniego pH gleby czy problemów z wodą. Warto pamiętać, że wiele niedoborów może mieć przebieg utajony, co czyni prewencyjne nawożenie jeszcze ważniejszym elementem, wpływającym na finalny plon.