Jaki premiks dobrać dla wymagających tuczników?

Dzisiejsza hodowla tuczników charakteryzuje się wysokim potencjałem wzrostowym, który często przewyższa fizyczne możliwości pobrania paszy przez zwierzęta. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał, osiągając oczekiwany efekt finansowy, oprócz stosowania coraz bardziej strawnych – roślinnych komponentów białkowych, należy wzbogacić paszę mieszankami paszowymi uzupełniającymi, potocznie nazywanymi premiksami farmerskimi. 
 

Premiks farmerski dla tuczników – dlaczego jest tak ważny?

Nowoczesna – dostosowana do współczesnej hodowli, mieszanka paszowa uzupełniająca, dostarczając minerały, witaminy, aminokwasy oraz enzymy i inne substancje wspomagające wspiera utrzymanie dobrostanu i zdrowia, a także osiąganie ponadprzeciętnych wyników produkcyjnych w stadach trzody chlewnej. W podawanej tucznikom paszy niedobór aminokwasów może sięgać nawet 40-60%. Głównie dotyczy to lizyny, metioniny, treoniny i tryptofanu, które są składnikami budulcowymi białek, a muszą być dostarczone zwierzętom z zewnątrz. Deficyt wynika z proporcji zastosowanych w paszowych komponentach roślinnych. Produkty sojowe są bogate w lizynę, lecz zawierają stosunkowo niewiele metioniny, a komponenty rzepakowe, które wyróżniają się znaczną ilością metioniny, wykazują niedobór lizyny. Z kolei chętnie stosowane przez hodowców w tuczu ziarno kukurydzy generuje deficyt tryptofanu. Warto podkreślić, że przy wprowadzeniu premiksów charakteryzujących się wysoką zawartością aminokwasów syntetycznych istnieje możliwość obniżenia zawartości białka ogólnego w dawce żywieniowej. Pasze o niższej zawartości białka wykazują mniejsze ryzyko wystąpienia biegunek bakteryjnych. Ma to również wpływ na warunki panujące w chlewni, ponieważ spadek zawartości białka ogółem w diecie prowadzi do zminimalizowania ilości wydalanego amoniaku do środowiska. 
 

Premiks farmerski dla tuczników – co wpływa na jego jakość? 

Wiedząc o tym, przy wyborze premiksu farmerskiego, warto dobrać rozwiązanie powstałe z wielu różnych surowców, aby w możliwie jak największym stopniu zaspokoić zapotrzebowanie świń na aminokwasy. Niedobór każdego z nich w paszy pomniejsza wykorzystywanie pozostałych aminokwasów i ogranicza syntezę białka. W rezultacie tkanka mięśniowa odkłada się wolniej. 
Szacuje się, że premiksy farmerskie zawierające lizynę na poziomie 100 g i więcej oraz metioninę, treoninę i tryptofan (przy stosowaniu 2,5-3% w mieszance) umożliwiają redukcję pasz wysokobiałkowych w mieszankach pełnoporcjowych nawet o 10%. Co więcej, jakościowy premiks farmerski to nie tylko wysokie poziomy aminokwasów egzogennych. Stanowi on bogactwo witamin i minerałów oraz dodatków wspomagających pracę organizmu, które znacząco wpływają na ekonomikę tuczu. 


Szacuje się, że premiksy farmerskie zawierające lizynę na poziomie 100 g i więcej oraz metioninę, treoninę i tryptofan (przy stosowaniu 2,5-3% w mieszance) umożliwiają redukcję pasz wysokobiałkowych w mieszankach pełnoporcjowych nawet o 10%
 

Rola witamin i enzymów w premiksie farmerskim przeznaczonym dla tuczników 

Wybitnie mięsne tuczniki do szybkiego wzrostu i właściwej mineralizacji kośćca potrzebują większej ilości związków mineralnych. Dotyczy to szczególnie witaminy E, która przekłada się na mięsność i wpływa na wydłużenie okresu przechowywania surowca. Ponadto nieocenioną rolę w przydatności premiksu farmerskiego ma zawartość enzymów paszowych, takich jak:
Fitaza – poprawia dostępność fosforu i przyczynia się do lepszego trawienia białek oraz wykorzystania mikroelementów. 
Ksylanaza – rozkłada substancje występujące w pszenicy, życie i pszenżycie, które utrudniają wchłanianie białek, tłuszczów oraz części witamin.
Beta-glukanaza – niweluje ß-glukany obecne między innymi w jęczmieniu i owsie, które powodują zwiększenie objętości treści pokarmowej. W ten sposób spowalniają tempo jej przemieszczania się i utrudniają wchłanianie produktów trawienia w jelitach. Zawartość beta-glukanazy poprzez swoje działanie zapobiega namnażaniu się bakterii chorobotwórczych w układzie pokarmowym. 

Premiks farmerski dopasowany do potrzeb tuczników o wysokim potencjale wzrostowy

 

Co to jest premiks farmerski? 

Premiks farmerski dla trzody to mieszanka minerałów, witamin, aminokwasów, enzymów oraz innych składników wspomagających, dostosowana do potrzeb poszczególnych grup wiekowych i technologicznych świń. Służy do produkcji pasz pełnoporcjowych we własnym gospodarstwie. 

W jakim celu należy podawać tucznikom premiks farmerski?

Ten rodzaj mieszanki paszowej uzupełniającej pozwala uzyskać szybkie przyrosty, wysoką mięsność, prawidłową zdrowotność. Dzięki zawartości dodatków funkcyjnych, takich jak np. enzymy, premiks farmerski poprawia strawność i wykorzystanie pasz. 

Czym należy kierować się przy wyborze premiksu farmerskiego? 

Idealny, nowoczesny premiks farmerski dla tuczników jest dopasowany do pasz stosowanych w gospodarstwie. Jak już wspomniano, produkty sojowe są bogate w lizynę, lecz zawierają niewiele metioniny, a komponenty rzepakowe, które wyróżniają się znaczną ilością metioniny, wykazują niedobór lizyny. Z kolei chętnie stosowane przez hodowców w tuczu ziarno kukurydzy generuje deficyt tryptofanu. Premiks farmerski ma za zadanie uzupełnić aminokwasy, które są deficytowe w powyższych paszach. Dodatkowo powinien zawierać wysoki poziom aminokwasów egzogennych (lizyny, metioniny, treoniny i tryptofanu), witamin, makro- i mikroelementy, a także stanowić zasobne źródło enzymów poprawiających wykorzystanie podawanych komponentów paszowych.

Zalecany premiks farmerski dla tuczników – opinia ekspertów

Specjaliści ds. żywienia firmy Ewrol do przygotowania pasz w obrębie gospodarstwa zalecają Naszmix Extra T 2,5%. W jego skład wchodzą aminokwasy egzogenne: lizyna, metionina, treonina, tryptofan na odpowiednio wysokich poziomach oraz witaminy, które są potrzebne do szybkiego wzrostu i wysokiej mięsności. Ponadto ten premiks farmerski zawiera zbilansowane związki mineralne zarówno makro- (Ca, P, Na, Mg), jak i mikroelementy (Zn, Fe, Mn, Cu, J, Se). Dzięki temu Naszmix Extra T 2,5% w pełni pokrywa wymagania żywieniowe, zapewnia szybkie tempo przyrostów oraz optymalne wykorzystanie stosowanych komponentów w paszach podczas tuczu od 30 kg masy ciała do wagi ubojowej.

(sd, ab)