Jesienne wsparcie rzepaku: klucz do obfitych plonów
Ułożenie prawidłowej strategii jesiennego nawożenia rzepaku obejmuje nie tylko ilość i rodzaj nawozów stosowanych przedsiewnie. Istotnym elementem jest nawożenie dolistne, dzięki któremu możemy dostarczać zarówno mikro-, jak i makroelementy. Chcąc uzyskać wysoki plon, zabieg odżywkami powinniśmy zaplanować już dziś. Możemy precyzyjnie dostarczyć roślinom niezbędne pierwiastki, które mają ogromny wpływ na ukorzenienie czy przezimowanie roślin. Unikamy wtedy negatywnych skutków warunkowanych prawem minimum Liebiega, mówiącym o tym, że plonowanie jest tak wysokie, na ile pozwoli składnik pokarmowy, którego zabraknie najwcześniej. 
 

Mikro- i  makroelementy

 
Mikroelementy, takie jak bor, mangan, żelazo i cynk, odgrywają kluczową rolę w prawidłowym rozwoju roślin oraz w budowaniu ich odporności na stres. Bor bierze udział w rozwoju systemu korzeniowego, zwłaszcza strefy włośnikowej. Ma wpływ na rozwój stożka wzrostu, a więc jest niezbędny w prawidłowym wzroście rośliny. Jego zawartość w glebach jest bardzo niska.

Wysokie zapotrzebowanie rzepaku na ten pierwiastek wynika także z jego wpływu na wykształcenie części generatywnych oraz wytworzenie tłuszczu i kwasów nukleinowych. Nie można pominąć znaczenia innych mikroelementów, tj. Mn, Fe, Zn, Mo, które (choć zapotrzebowanie na nie jest mniejsze) także warunkują prawidłowe przezimowanie roślin. Są niezbędne w szeregu przemian metabolicznych. 
 
Uzupełnienie makroelementów (azot, fosfor, potas czy wapń), zwłaszcza w warunkach wydłużającej się wegetacji (podczas długiej i ciepłej jesieni) również odgrywa istotną rolę. Często należy uwzględnić to w dokarmianiu dolistnym, tak aby roślina nie odczuła jesienią stresu związanego z ograniczeniem możliwości ich pobrania z gleby.
 

Stosowania odżywek jesienią – lepiej zapobiegać niż leczyć
 

Uwzględniając dokarmianie dolistne w zabiegach agrotechnicznych, możemy uniknąć uszkodzeń zimującego rzepaku. Roślina, która wytworzy silny system korzeniowy, będzie miała zapewniony lepszy start wiosenny. Niedobory boru możemy zaobserwować zarówno w korzeniu – tworzą się puste przestrzenie, tzw. „dziura borowa”, jak i w młodych liściach – poskręcane brzegi blaszki liściowej. 
 
Skutki niedoboru mikropierwiastków możemy zaobserwować w słabej kondycji roślin po okresie zimowym przez wytworzony słabszy system korzeniowy, wymarznięcie, podatność na choroby, gorsze wykorzystanie składników pokarmowych z gleby (przebarwienia, podatność roślin na stres). Możemy tego uniknąć, stosując jesienią nawozy: Elvitę Bor oraz Elvitę Aktiwer. Gdy rzepak osiągnie fazę 5-6 liści, możemy już zastosować Elvitę Bor, która pozwoli na pokrycie zapotrzebowania rośliny na ten pierwiastek w tym okresie. 
 

Wszechstronne działanie i efektywność

 
Unikatowe właściwości wykazuje nawóz Elvita Aktiwer – zawiera zarówno makroelementy (N, P, K i Ca), jak i mikroelementy (B, Mn, Fe, Zn, Mo). Co więcej, wykazuje właściwości kondycjonujące wodę oraz obniża pH cieczy. Jest to istotne w stosowaniu insektycydów – większość z nich wymaga niskiego odczynu, aby mogły działać efektywnie. Znając uciążliwość zwalczania insektów w uprawie rzepaku, dbanie o maksymalizację skuteczności insektycydów jest niezwykle ważne. Elvitę Aktiwer można stosować w każdej fazie wegetacji rzepaku. Bezpieczeństwo i wygoda jej stosowania polega na możliwości odżywienia roślin w każdym momencie, poprawiając cechy jakościowe cieczy roboczej. 
 
Jak powszechnie wiadomo, odżywianie dolistne borem jest niezbędnym elementem w uprawie rzepaku. Stosując Elvitę Bor możemy precyzyjnie pokryć jesienne zapotrzebowanie roślin na ten pierwiastek, wspomagając rozwój systemu korzeniowego i umożliwiając prawidłowe gospodarowanie makroelementami.

Podobnie, chcąc wzmocnić roślinę i pomóc jej w zdrowym rozwoju, powinniśmy zastosować Elvitę Aktiwer, odżywkę, która zwiększa skuteczność działania środków ochrony roślin. Niedobory składników pokarmowych, które wystąpią jesienią, niosą za sobą nieodwracalne negatywne skutki w rozwoju rośliny, a więc ograniczają nam możliwość osiągnięcia optymalnych plonów. Dlatego tak istotne jest zadbanie o uprawy rzepaku dzięki wybraniu produktów, których unikatowość i skuteczność zostały potwierdzony na plantacjach.