Mocznik mocznikowi nierówny - porównanie

Mocznik, od wielu lat stosowany z powodzeniem w rolnictwie, jest jednym z najpopularniejszych nawozów wysokoazotowych. Dzięki swojej uniwersalności nadaje się do stosowania pod wszystkie rośliny uprawne, a w szczególności pod te o długim okresie wegetacyjnym. Można go aplikować zarówno przedsiewnie, jak i pogłównie.
 

W glebie, w wyniku hydrolizy enzymatycznej, mocznik przechodzi w dostępną i bezpieczną formę amonową, a w dalszej kolejności azotanową, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa gromadzenia się nadmiernej ilości azotanów w roślinie.
 

W warunkach intensywnie rozwijającego się rolnictwa, obniżania kosztów produkcyjnych, a także zwiększania konkurencyjności, wielu właścicieli gospodarstw coraz większą uwagę przykłada do jakości wysiewanych nawozów. W przypadku mocznika coraz częściej zwraca się uwagę na wielkość granulatu. Dostępne na rynku nawozy różnią się wielkością granul, np. Mocznik prill ma frakcję 1–4 mm. Mocznik granulowany Gran Premium natomiast ma granule wielkości 2–5 mm, co zapewnia równomierne rozmieszczenie nawozu na powierzchni pola i minimalizuje wpływ czynników zewnętrznych (wiatru) na skuteczność rozsiewania. Dedykowany jest w szczególności dla dużych gospodarstw, stosujących ścieżki technologiczne nawet do 36 m, pozwala na skrócenie czasu wysiewu nawozu.
 

Kolejną propozycją mocznika na rynku jest nowość - YaraVera Ureas, nawóz granulowany zawierający 38% azotu (N), dodatkowo wzbogacony o 7% siarki (S). To nowatorskie połączenie mocznika z azotem amonowym – taka koncepcja nawożenia bardzo dobrze sprawdzi się w warunkach niedoborów wody. YaraVera Ureas, wsparta została dodatkowo przez siarkę w bardzo dobrym stosunku do azotu (1:5), która poprawia wykorzystanie tego ostatniego pierwiastka.

 

Mocznik prill Mocznik granulowany Gran Premium YaraVera Ureas
1-4 mm 2-5 mm 2-6 mm
N - 46% N - 46% N- 38%, S - 7%