Nawożenie dolistne kukurydzy

Uprawa kukurydzy w naszym kraju z każdym rokiem staje się coraz popularniejsza. W obecnym sezonie przewidywana powierzchnia zasiewu to ok. 2 mln ha. Kukurydza jest rośliną o dużym potencjale plonowania. Produkuje spore ilości biomasy z wysoką koncentracją składników pokarmowych, co przekłada się na duże potrzeby nawozowe. Niezbędne jest więc dodatkowe wsparcie w postaci nawozów dolistnych. Należy skupić się nie tylko na ilości dostarczanych składników, ale również na ich formie.
 

Kukurydzę zalicza się do zbóż, jednak jej potrzeby nawozowe znacznie różnią się od innych gatunków należących do tej grupy. Wynika to m. in. z faktu, że kukurydza wywodzi się z klimatu gorącego. W sprzyjających warunkach osiąga bardzo duże przyrosty dobowe, przez co jej dynamika pobierania składników pokarmowych jest wysoka. Warto pamiętać, że do utrzymania prawidłowego wzrostu oraz optymalnego kodowania kolby kukurydza potrzebuje nie tylko podstawowych makroskładników, ale również wymaga zaopatrzenia w magnez i mikroelementy.
 

Nawożenie dolistne

Nawożenie dolistne kukurydzy zazwyczaj wykonuje się pomiędzy 3-4. a 10. liściem. W momencie, gdy jest mniejsza niż 3-4. liść, odżywia się jeszcze z zasobów ziarniaka. Dopiero po tej fazie możemy zauważyć spore niedobory składników pokarmowych. Z kolei, kiedy osiąga ponad 10 liści, istnieje duże ryzyko uszkodzeń mechanicznych roślin wskutek wjazdu maszyn w łan.

Kodowanie kolby – odpowiednie warunki

Najważniejszy momentem dla kukurydzy jest faza 6-8. liści. Na tym etapie „koduje kolbę”. Wtedy nie może jej zabraknąć składników oraz energii do prawidłowego wzrostu. Jednoznacznie można stwierdzić, że jest to jedna z faz krytycznych dla tej uprawy. Podczas kodowania wielkości kolby, czyli ilości rzędów w kolbie i ilości ziarniaków w rzędzie, roślina powinna mieć komfortowe warunki do wzrostu. W tym czasie, w ogromnej mierze decyduje się wielkość przyszłego plonu.
 

Vitalpak Plones – wsparcie w kodowaniu kolby

W celu uniknięcia niechcianego spadku plonu, należy zastosować Vitalpak Plones, który stanowi intensywne wsparcie dla kukurydzy w momencie kodowania wielkości kolby. Dzięki unikatowemu połączeniu mikroelementów oraz biostymulacji, możemy być pewni, że roślina ma zapewnione niezbędne składniki oraz energię do prawidłowego wzrostu. Vitalpak Plones zawiera w swoim składzie wszystkie 6 niezbędnych mikroelementów, w bardzo wysokich stężeniach, w pełni zbilansowanych pod kątem uprawy kukurydzy. Występują one w łatwo przyswajalnej postaci, co zapewnia szybkie działanie, a jest to bardzo ważne na tym etapie wzrostu. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania możemy w pełni wykorzystać potencjał plonowania każdej odmiany. Kluczowe znaczenie ma również dodatek silnego biostymulatora, który ograniczy wpływ różnych stresów na roślinę (np. stres cieplny lub poherbicydowy). Dodatkowo zastosowanie biostymulatora wraz z mikroelementami poprawi metabolizm oraz zdrowotność rośliny, zapewniając lepsze plonowanie.
 

Podsumowując, stosując mikroelementy w odpowiedniej fazie rozwojowej kukurydzy możemy znacznie poprawić plonowanie. Ponadto dodając biostymulator redukujemy negatywny wpływ czynników zewnętrznych na rozwój rośliny, zapewniając jej jak najlepsze warunki do wzrostu.