Nawożenie przedsiewne ozimin Nawożenie przedsiewne to fundament pod przyszły plon ozimin. Należy zatem podejść do tego zabiegu ze szczególną uwagą, ponieważ błędy popełnione na tym etapie będą rzutowały na rozwój roślin podczas całej wegetacji. Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając nawóz?

Do nawożenia przedsiewnego wykorzystuje się z reguły nawozy wieloskładnikowe typu NPK. Oferta takich nawóz na rynku jest bardzo szeroka. Jak zatem dokonać najlepszego wyboru? Przede wszystkim nie należy kierować się tylko ceną za tonę. Najważniejszą kwestią jest rozpuszczalność i związana z nią przyswajalność składników zawartych w nawozie.
 

Przede wszystkim rozpuszczalność


W tym względzie pomiędzy nawozami istnieją bardzo duże różnice. Uwagę należy zwrócić zwłaszcza na zawarty w nawozie fosfor, ponieważ jego rozpuszczalność w wodzie warunkuje szybką dostępność tego składnika. Najlepsze nawozy gwarantują ponad 90-procentową rozpuszczalność fosforu w wodzie.
 

Bogaty skład


Bardzo istotny jest także skład nawozu i odpowiedni stosunek składników pokarmowych. Oczywiście, każda roślina uprawna ma nieco inne wymagania pokarmowe, ale są dostępne nawozy, które mają tak zbilansowany skład, aby możliwe było ich stosowanie zarówno pod rzepak, jak i pod zboża. Taki uniwersalny nawóz powinien odznaczać się stosunkiem fosforu do potasu 1:1,5–2. Nawozy typu NPK zawierają także niewielką dawkę azotu, który odżywia młode rośliny i wspomaga jesienną wegetację.
 

Makroskładniki drugorzędne i mikroelementy


Warto zainteresować się nawozami, które poza NPK mają w składzie tzw. makroskładniki drugorzędne, czyli siarkę i magnez. Ich obecność w nawozie pozytywnie wpływa na rozwój roślin, ponieważ wspomagają one fotosyntezę i ułatwiają pobieranie innych pierwiastków z gleby. Niektóre nawozy zawierają również mikroelementy. Dodatek chociażby cynku wspomaga rozwój systemu korzeniowego młodych roślin i zapobiega niedoborom tego składnika. Wszystkie wyżej wymienione pierwiastki wpływają ponadto na zagęszczenie soków komórkowych i lepszą zimotrwałość roślin.
 

Dopracowana granulacja


Aby nawożenie było skuteczne, nawóz musi zostać równomiernie zaaplikowany na powierzchni pola. Nawet najlepszy rozsiewacz nie rozsieje równo nawozu, który ma słabej jakości granulację. Dlatego warto wybierać nawozy o równomiernej i mocnej granuli. Mamy wtedy pewność równego wysiewu bez pylenia i zapychania. Brak pyłu to też mniejsze straty składnika. Najlepiej decydować się na nawozy, które mają wszystkie składniki pokarmowe zamknięte w jednej granuli.
 

Wybór dawki


Ilość wysiewu należy zawsze traktować indywidualnie. Zależy ona od rodzaju wybranego nawozu, zasobności gleby, przedplonu i wysokości zakładanego plonu. Najlepiej jest posiłkować się wynikami analiz glebowych, które zaleca się wykonywać przynajmniej raz na 4–5 lat.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, do nawożenia startowego roślin rekomendujemy Elplon Ster. Produkt ten gwarantuje bogaty skład, świetną rozpuszczalność i przyswajalność oraz wysoką jakość granul. Dodatkowo został wzbogacony o siarkę oraz cynk.

(kb)