Racjonalne zwalczanie chwastów dwuliściennych w zbożach

Jak dobrać herbicydy do wiosennych zabiegów w zbożach? W jakim terminie je zastosować i w jaki sposób podnieść skuteczność zabiegu?






 

O doborze herbicydu do zwalczania chwastów dwuliściennych wiosną w zbożach decyduje:

• gatunek chronionego zboża,

• skład gatunkowy chwastów i ich faza rozwojowa,

• termin zabiegu,

• warunki panujące podczas zabiegu, szczególnie termiczne,

• technika wykonania zabiegu.
 

Gatunek chronionego zboża

Duża część preparatów zwalczających chwasty dwuliścienne ma rejestrację w obu formach zbóż, tzn. w ozimej i w jarej. Najmniejszy wybór herbicydów jest w ochronie owsa i pszenżyta jarego. W przypadku pozostałych gatunków paleta środków chwastobójczych jest szeroka. Gatunkami najbardziej wrażliwymi na niektóre substancje herbicydowe są owies i jęczmień ozimy.
 

Skład gatunkowy chwastów i ich faza rozwojowa

W tym sezonie w zbożach ozimych należy zwrócić uwagę na zaawansowanie rozwoju chwastów, szczególnie w zbożach sianych we wcześniejszych terminach agrotechnicznych. Przedłużająca się jesień spowodowała, że chwasty miały więcej czasu na rozwój.

Najprawdopodobniej również wiosną nie da się wcześnie wjechać w pole, z uwagi na duże uwilgotnienie gleby. W takim przypadku dużym zagrożeniem będą chwasty wschodzące jesienią i zimujące, takie jak: chaber bławatek, przytulia czepna, mak polny, chwasty z rodziny krzyżowych, ponieważ miały czas na niezakłócony niczym rozwój. W związku z tym, planując wiosenny zabieg herbicydowy w zbożach ozimych, należy wziąć pod uwagę to, by preparat zwalczał chwasty zimujące oraz takie w zaawansowanych formach rozwojowych.

W zbożach jarych jednym z groźniejszych chwastów dwuliściennych jest komosa biała. Niezwalczana bardzo utrudnia zbiór (jej nasiona podczas omłotu są najczęściej bardzo wilgotne, kombajny nie zawsze radzą sobie z odseparowaniem ich od ziarna zbóż). Zanieczyszcza i zwiększa wilgotność ziarna, co wpływa na przechowywanie i utrudnia sprzedaż. W takim przypadku ziarno zbóż dość łatwo i szybko traci jakość. Ponadto komosa produkuje ogromną ilość nasion, które silnie zachwaszczają uprawy następcze.
 

Chaber bławatek po przezimowaniu wczesną wiosną

Przytulia czepna, która wzeszła jesienią, wiosną po przezimowaniu w zaawansowanej fazie rozwojowej

 

Termin zabiegu

Po analizie aktualnego przebiegu warunków pogodowych trzeba się liczyć z faktem, że zabiegi się opóźnią, z uwagi na utrudniony wjazd sprzętu na pola oraz na wolno startującą wiosnę. Dlatego w późniejszych zabiegach herbicyd powinien zwalczać chwasty w zaawansowanych fazach rozwojowych.
 

Warunki podczas zabiegu

Temperatura panująca podczas zabiegu wpływa na skuteczność działania herbicydów. Często efektywność zabiegu obniżają spadki temperatury, które niestety są naturalnym składnikiem naszego klimatu. Jeśli po zabiegu zapowiadane jest ochłodzenie, wówczas nie wszystkie herbicydy będą działać. Niemniej jednak zawsze należy kierować się zapisami, które znajdują się w etykiecie środka ochrony roślin. W niższych temperaturach działają takie rozwiązania, jak m.in. gotowy zestaw herbicydowy Areapak Bławatek.

Trzeba zwrócić również uwagę na to, że zbyt wysoka temperatura podczas oprysku może obniżyć jego skuteczność. Prawdopodobne jest wówczas nagłe odparowanie części cieczy roboczej, zwłaszcza bardziej lotnych substancji czynnych, co osłabi działanie chwastobójcze. Wówczas do zabiegu można zastosować dodatek adiuwanta olejowego, który zmniejsza ryzyko odparowania.

Ważna jest temperatura powietrza, ale także wody użytej do zabiegu. Zimna woda może spowodować słabsze i nierównomierne rozpuszczanie substancji czynnej herbicydu, co również zmniejsza skuteczność zabiegu.
 

Technika wykonania zabiegu

W przypadku opóźnienia zabiegu herbicydowego trzeba zwrócić większą uwagę na samą technikę jego wykonania. Jest to spowodowane tym, że zarówno chwasty, jak i zboża będą już duże, co utrudni penetrację łanu i dotarcie środków do chwastów. W takim wypadku nie należy zmniejszać dawek herbicydów oraz ewentualnie zastosować je z odpowiednimi adiuwantami. Ponadto dobrze jest wybrać rozpylacze, które ułatwią pokrycie i dobrze penetrują łan, dostarczając ciecz roboczą nawet w jego niższe partie (np. rozpylacze dwustrumieniowe eżektorowe).
 

(am)