Sposób na poprawę rentowności produkcji mleka

Jak zwiększyć wydajność mleczną krów? Niezbędnym warunkiem do poprawienia rentowności produkcji mleka jest wprowadzenie do dawki żywieniowej komponentów zawierających odpowiednią ilość białka chronionego (by-pass). W odróżnieniu od klasycznego białka, białko chronione nie jest rozkładane w żwaczu i przedostaje się do jelita, gdzie ulega wchłonięciu do organizmu krowy. Efektem zastosowania odpowiedniej ilości i proporcji białka żwaczowego do białka chronionego jest poprawa zdrowotności stada i zwiększenia wydajności mlecznej krów. Komponentem paszowym pozwalającym uzyskać powyższe wyniki jest Amirap Efekt, który zawiera aż 60% białka chronionego.
 

Białko chronione w żywieniu krów mlecznych

Zanim dowiemy się czym jest białko chronione, prześledźmy przemiany, które zachodzą w żwaczu, największej komorze fermentacyjnej krowy. Fermentacja zachodzi przy pomocy mikroorganizmów - “pracowników” żwacza. Trafiając do żwacza, białko ulega rozkładowi do amoniaku i w tej postaci wbudowywane jest w białko mikroorganizmów. Te z kolei po pewnym czasie obumierają i trafiają do dwunastnicy oraz jelit, dostarczając krowie wysokiej jakości białko o bardzo dobrej przyswajalności. Pozwala to jednak na produkcję zaledwie 15-18 litrów mleka.

Taka wydajność nie zapewnia rentownej produkcji mleka. W tym miejscu z pomocą przychodzi białko chronione, które nie ulega rozkładowi w żwaczu i zwiększa pulę białka dostępnego w jelicie cienkim, wykorzystywaną do wzrostu produkcji mleka. Białko by-pass w tradycyjnych paszach objętościowych stanowi najczęściej 15-20% puli wnoszonego do dawki białka ogólnego. Uważa się, że poziom białka by-pass w dawce powinien wynosić ok. 40%. Najpopularniejsze na rynku poekstrakcyjne śruty białkowe (sojowa i rzepakowa), pomimo wysokiej zawartości białka ogólnego, nie gwarantują jednak odpowiedniej podaży białka by-pass w dziennej dawce pokarmowej.
 

Więcej o roli białka chronionego przeczytasz w artykule: Białka chronione w żywieniu krów mlecznych.



Białko by-pass, czyli białko nieulegające degradacji w żwaczu, zwiększa pulę białka dostępnego w jelicie cienkim, wykorzystywaną do wzrostu produkcji mleka.
 

Białko chronione w komponencie Amirap Efekt

Producentom mleka z pomocą przychodzi Amirap Efekt – innowacyjny na polskim rynku komponent paszowy non GMO, który zawiera ponad 60% białka by-pass. Produkowany jest dzięki pierwszej w Polsce linii technologicznej do produkcji białka chronionego. Innowacyjny proces sprawia, że komponent Amirap Efekt wyróżnia się ponad dwukrotnie wyższym udziałem białka nierozkładanego przez mikroorganizmy żwacza w porównaniu do poekstrakcyjnej śruty rzepakowej i znacznie wyższym niż w poekstrakcyjnej śrucie sojowej. Wieloetapowy proces wykorzystuje tylko metody fizyczne (temperatura, ciśnienie) do zmiany struktury białka, dzięki czemu jest ono niedostępne dla mikroorganizmów żwacza, a jednocześnie jest trawione w jelicie cienkim. Za sprawą obróbki technologicznej Amirap Efekt uzyskuje również jednorodną strukturę (bez grudek i zbryleń) oraz atrakcyjny zapach i smak, zachęcający zwierzęta do zwiększonego pobrania paszy.

 

Amirap Efekt w żywieniu krów mlecznych - dlaczego?
 

Wzrost wydajności mlecznej

Amirap Efekt dostarcza do jelita cienkiego dużej ilości białka niezbędnego do syntezy mleka.Dostarczając do dawki 1 kg komponentu paszowego Amirap Efekt, wprowadzamy 246 g białka trawionego jelitowo (BTJ), co z dodatkowo zawartym białkiem żwaczowym stanowi potencjał do wyprodukowania 5 l mleka. Co ważne, Amirap Efekt pozwala łatwo poprawić parametry mleka oraz zwiększyć poziom kazeiny. Warunkiem jest oczywiście prawidłowo zbilansowana dawka pokarmowa.


Sposób na poprawę zdrowotności stada

Amirap Efekt zapewnia również uzyskanie większej rentowności chowu krów mlecznych, dzięki obniżeniu poziomu mocznika w organizmie zwierzęcia. Stosując komponent paszowy z białkiem chronionym Amirap Efekt, zmniejszamy obciążenie wątroby u krów oraz podnosimy jej ogólny stan zdrowia, co bezpośrednio przekłada się także na rozród. Amirap Efekt pozwala na uniknięcie nadmiaru białka żwaczowego, przetwarzanego na amoniak, a następnie w wątrobie na

toksyczny mocznik, który krążąc wraz z krwią systematycznie „podtruwa” krowę. Ma to negatywny wpływ zarówno na liczbę laktacji, jak i wskaźniki rozrodu. Mniej białka rozkładanego w żwaczu to wyższy status zdrowotny stada.


Zmniejszenie deficytu energetycznego

Stosowanie w żywieniu krów komponentu Amirap Efekt przyczynia się także do zmniejszenia deficytu energetycznego, nagminnie występującego u wysokowydajnych krów. Cenna energia nie jest zużywana do detoksykacji i wydalania mocznika z organizmu i może być wykorzystana do innych funkcji – przede wszystkim do syntezy mleka w gruczołach mlecznych.


 

  Amirap Efekt zawiera aż 60% białka chronionego w żwaczu, pożądanego w rentownej produkcji mleka, które jest jednocześnie doskonale trawione w jelicie cienkim.