Wapnowanie – ważny czynnik plonotwórczy

Wapń jest jednym z kluczowych pierwiastków w budowaniu plonu roślin rolniczych. Pełni wiele funkcji niezbędnych dla prawidłowego rozwoju roślin. W jaki sposób efektywnie wykorzystać go w uprawie?
 

Pektyniany wapnia, jak i same jony wapnia (Ca2+) są odpowiedzialne za trwałość ścian komórkowych. Odpowiednie zaopatrzenie roślin w ten pierwiastek przedkłada się na mniejszą podatność na wyleganie np. zbóż, poprawia trwałość owoców, w dużej mierze przyczynia się też do zwiększonej odporności na patogeny chorobotwórcze. Rośliny są wprawdzie w stanie magazynować wapń w retikulum endoplazmatycznym komórek i gospodarować nim w odpowiedni sposób, jednakże jest to możliwe tylko przy odpowiedniej zasobności wapnia w glebie.
 

Zasobność gleb w wapń

Zdecydowana większość gleb w Polsce to gleby z deficytem wapnia. Skutkuje to zaburzeniami w wyżej wspomnianej fizjologii roślin, pogarsza także właściwości gleby. Niskie pH gleby, wywołane deficytem jonów wapnia Ca2+, skutkuje spadkiem pobierania innych bardzo ważnych makroelementów, takich jak azot i fosfor. Ograniczona możliwość wykorzystania tych makroelementów powoduje gorszy rozwój roślin, a co za tym idzie mniejszą wartość ekonomiczną prowadzonych upraw. Przy niskim pH gleby bardzo często stosuje się zwiększone dawki nawozów azotowych i fosforowych, a to z kolei zwiększa nakłady finansowe. Zwiększa niepotrzebnie, bo przecież wapń, dostępny w postaci nawozu, to prawdopodobnie najmniej kosztowny makroelement.
 

Rodzaje wapna nawozowego

Producenci rolni mają do wyboru szeroką gamę nawozów wapniowych. Są to zarówno nawozy sypkie, jak i granulowane. Wapno nawozowe przeznaczone dla rolnictwa występuje w kilku postaciach, m.in. jako:

wapno tlenkowe,

węglan wapnia,

mieszanina węglanu wapnia i węglanu magnezowego,

siarczan wapnia.

Poszczególne rodzaje są dobrym rozwiązaniem w zależności od typu gleby. Najbardziej uniwersalnym i nadającym się na wszystkie rodzaje gleb jest jednak nawóz wapniowy w postaci węglanu wapnia.
 

Przyswajalność i reaktywność

Na efektywność wykorzystania nawozów wapniowych wpływa stopień rozdrobnienia i przesiewu przez odpowiednie sita. W przypadku pylistej formy nawozu zazwyczaj im jest on drobniejszy, tym jego właściwości są lepsze. Zdecydowanie wyróżniającymi się właściwościami są jednak nawozy wapniowe granulowane, które powstają z wcześniej zmielonego surowca. Ich efektywność działania na polu jest bardzo duża, a przy tym są one wygodne w transporcie, przechowywaniu i najważniejsze – w wysiewie. W nawozach granulowanych ważna jest wielkość granul, które powinny być podobnych rozmiarów. Pozwala to na prawidłowy i szybki rozrzut różnymi typami rozsiewaczy do nawozów czy wapna. Dodatkowym atutem wapna granulowanego jest także równomierne pokrycie gleby i łatwość wymieszania bądź wmycia w profil glebowy. Nawozem wyróżniającym się pod tym względem jest Elplon wapno granulowane + mikro, który spełniając ww. kryteria pod względem frakcji rozdrobnienia i kształtu granuli wnosi także mikroelementy niezbędne do prawidłowego wzrostu i plonowania roślin.

(ak)