Żyto ozime – kiedy siać i na jaką odmianę postawić? Żyto ozime charakteryzuję się duża tolerancją co do jakości gleby, oraz przebiegu warunków atmosferycznych. Ten gatunek posiada najniższe wymagania wodne spośród wszystkich zbóż ozimych i jego uprawa daje możliwość zasiewu nawet na najsłabszych ziemiach. W przypadku gospodarstw, które zajmują się także produkcją zwierzęcą, ważnym aspektem jest również ilość pozyskiwanej słomy, której z żyta jest najwięcej. 


Siew żyta – na co zwrócić uwagę? 


Termin siewu żyta najwcześniej przypada w północno-wschodniej Polsce: 5 do 15 września. Następnie, przesuwając się w kierunku południowo-zachodnim, jest to od 20 września do 5 października. Na zachodzie Polski, żyto siejemy od 20 do 30 września. W Polsce wschodniej zalecany termin to 10-25 września, natomiast w centrum kraju żyto wysiewane jest od 15 do 25 września. Idealny termin siewu musi zapewnić od 50 do 60 dni jesiennej wegetacji, aby zboże mogło rozpocząć krzewienie

Następnie, ważnym czynnikiem co do siewu żyta jest głębokość siewu. Zalecana głębokość siewu to 2-3 cm, w rozstawie rzędów od 12 do 14 cm. Norma siewu żyta ozimego dla odmian populacyjnych wynosi 230-330 szt./m2, natomiast dla odmian hybrydowych przyjmuje się od 2 do 2,5 jednostki siewnej na hektar. 

Siew jest kluczowym elementem całej agrotechniki w każdym sianym gatunku zbóż, dlatego 
w późniejszym okresie błędy, które popełniono podczas siewu, są bardzo trudne do poprawy. 


Odmiana hybrydowa czy populacyjna? 


Zarówno w uprawie żyta hybrydowego, jak i populacyjnego, od lat możemy zaobserwować dynamiczny i nieprzerwany rozwój w tworzeniu odmian i hodowli. Na listach od dłuższego czasu możemy zaobserwować tendencję dominacji odmian mieszańcowych, ponieważ posiadają wyższy potencjał plonotwórczy i lepszą jakość ziarna. Z tego powodu gospodarstwa zajmujące się hodowlą trzody chętniej wybierają żyta hybrydowe na cele paszowe. 

Żyta hybrydowe to przede wszystkim wyższy potencjał plonowania i lepsza jakość ziarna, przez co wymaga wyższego nawożenia i ochrony regulacyjnej. Żyta hybrydowe charakteryzują się też wcześniejszym i wąskim terminem siewu, a także mniejszą ilością wysiewu. Opóźniony siew może prowadzić do znacznej obniżki plonu. Odmianą, która doskonale sprawdza się na wszystkich glebach i spełni oczekiwania, jest KWS Identor. Odmiana zarejestrowana w 2022 roku z imponującym wynikiem plonu ziarna na poziomie 127% wzorca. Dodatkowo wyróżnia się wysoką odpornością kłosów na osypywanie ziarna. Przyczynia się do minimalizacji strat i ilości samosiewów po zbiorze. 

Żyta populacyjne wyróżniają się natomiast dłuższą słomą, która jest ważnym aspektem w produkcji zwierzęcej, wysokim poziomem plonowania oraz możliwością siewu w nieco późniejszym okresie. Świetnym przedstawicielem tej grupy żyta jest odmiana Dańkowskie Turkus z hodowli Danko. Ta Charakteryzując się wysokim potencjałem plonowania, doskonale sprawdza się na słabszych glebach i jest odmianą o tradycyjnej długości źdźbła.