Agencja Nieruchomości Rolnych zaplanowała na ten rok sprzedaż 21 tys. hektarów ziemi, do końca lipca sprzedała ok. 17 tys. ha. Są to głównie transakcje, które zostały zawarte przed 20 listopada ub. r. - poinformowało biuro prasowe Agencji.
Od 1 maja br. obowiązują przepisy ustawy wstrzymujące na 5 lat sprzedaż ziemi należącej do Skarbu Państwa. Jednak faktycznie sprzedaży ziemi nie było już wcześniej. Została ona wstrzymana 20 listopada 2015 r. na podstawie decyzji ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.
Jak podkreśla ANR, podstawową formą użytkowania państwowych gruntów stała się długoletnia dzierżawa. W tym roku Agencja chce wydzierżawić ok. 100 tys. hektarów, w pierwszym półroczu wydzierżawiła 50 tys. ha.
W bieżącym roku Agencja ma zaplanowaną sprzedaż na poziomie prawie 21 tys. ha. Do końca lipca br. sprzedała już prawie 17 tys. ha, wykonując ponad 80 proc. rocznego planu sprzedaży. Jak wyjaśnia ANR, "większość transakcji na sprzedaż (głównie w drodze pierwszeństwa w nabyciu) została zawarta jeszcze w ubiegłym roku przed 20 listopada, tj. przed decyzją o wstrzymaniu sprzedaży gruntów rolnych, natomiast umowy zostały podpisane w tym roku".
Najwięcej gruntów rolnych sprzedano w oddziale w: Poznaniu (3,5 tys. ha), Gorzowie Wlkp. (2,7 tys. ha) i Olsztynie (2,1 tys. ha). Natomiast najmniej sprzedano w oddziale Agencji w: Opolu (400 ha) i Rzeszowie (800 ha).
W 2015 r. ANR sprzedała 76,6 tys. gruntów rolnych; najwięcej w województwie zachodniopomorskim - ok. 11,5 tys. ha, dolnośląskim - 10,2 tys. ha oraz wielkopolskim i warmińsko-mazurskim - po 9,5 tys. ha. W 2014 r. sprzedano ponad 120 tys. hektarów ziemi.
Na mocy przepisów obecnie Agencja może sprzedawać nieruchomości rolne jedynie w dwóch przypadkach: gdy położone są w granicach specjalnych stref ekonomicznych lub ich powierzchnia nie przekracza 2 ha. Nabywca ziemi przez 15 lat nie może jej sprzedać i ma obowiązek osobistego gospodarowania na niej.
Od początku swojej działalności, tj. od 1992 r., Agencja przejęła łącznie do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa 4,7 mln ha. Obecnie w zasobie jest trochę ponad 1,4 mln ha, w tym ponad 1,2 mln ha jest w dzierżawie, a ok. 250 tys. ha czeka na sprzedaż lub inne zagospodarowanie. (PAP)
awy/ jzi/
KOMENTARZE (0)