ARiMR: od 31 marca nabór wniosków o premie dla młodych rolników

31 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie nabór wniosków od młodych rolników. Wnioskodawca może liczyć na 100 tys. zł bezzwrotnej premii jako pomoc na rozpoczęcie działalności w gospodarstwie rolnym.

Jest to działanie finansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Na cały okres programowania jest na ten cel 718 mln euro - poinformowało biuro prasowe ARiMR.

O 100 tys. zł premii będzie mogła ubiegać się osoba, która ma nie więcej niż 40 lat, posiada odpowiednie kwalifikacje rolnicze, rozpoczęła urządzanie gospodarstwa rolnego, tzn. stała się właścicielem lub objęła w posiadanie gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha nie wcześniej niż w okresie 18 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Najważniejsza zmiana polega na tym, że wsparcie będą mogli uzyskać także wnioskodawcy, którzy już rozpoczęli prowadzenie działalności rolniczej, a więc m.in. wystąpili o płatności bezpośrednie. Przepis ten dotyczy także wnioskodawców, którzy ubiegali się o premię dla młodych rolników w roku 2015.

Wnioski będą przyjmowały biura powiatowego Agencji, można je dostarczyć osobiście lub przez upoważnioną osobę, listem poleconym.

Młody rolnik ma trzy lata na osiągnięcie wymaganych kwalifikacji zawodowych (uzupełnienie wykształcenia), liczone od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Wsparcie mogą dostać rolnicy, których wielkość ekonomiczna gospodarstwa (SO) jest nie mniejsza niż 13 tys. euro i większa niż 150 tys. euro.

Kolejny wymóg dotyczy powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie rolnym. Musi być ona co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach, w których średnia powierzchni gospodarstw jest niższej niż krajowa - gospodarstwo musi mieć wielkość średniej wojewódzkiej (średnia krajowa gospodarstwa wynosi ok. 10,5 ha). Natomiast maksymalna powierzchnia nie może być większa niż 300 hektarów.

W pierwszej kolejności pomoc przysługuje wnioskodawcom, którzy uzyskali największą liczbę punktów, przy czym pomoc jest przyznawana, jeżeli wnioskodawca uzyskał co najmniej 12 punktów. Pomoc nie może zostać przeznaczona na: chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne, prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej. Beneficjent zobowiązany będzie m.in. do prowadzenia uproszczonej rachunkowości w gospodarstwie, a w wyniku realizacji biznesplanu wartość ekonomiczna gospodarstwa ma wzrosnąć co najmniej o 10 proc.

Zgodnie z przepisami rolnik musi przeznaczyć całą kwotę premii na inwestycje dotyczące działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w swoim gospodarstwie. Ważne jest, że co najmniej 70 proc. tej kwoty musi zostać przeznaczone na inwestycje w środki trwałe. Premia w wysokości 100 tys. złotych będzie wypłacana w dwóch ratach: pierwsza w wysokości 80 proc., a druga - w wysokości 20 proc. - po realizacji biznesplanu.

Nabór wniosków zakończy się 29 kwietnia.

Jest to już drugi nabór wniosków o takie wsparcie w ramach PROW 2014-2020, poprzedni odbył się od 20 sierpnia do 16 września 2015 r. Wnioski złożyło 3313 młodych rolników. Według ARiMR, 407 z nich nie spełniało wówczas warunków do otrzymania wsparcia z powodu m.in. złożenia wniosku o wypłatę dopłat bezpośrednich wcześniej niż wniosku o przyznanie premii dla młodych rolników. Teraz, dzięki nowelizacji rozporządzenia ministra rolnictwa, będą mogli ubiegać o taką pomoc.

Teraz wnioski będą weryfikowane według kryteriów obowiązujących w znowelizowanym rozporządzeniu. Lista rankingowa określająca kolejność przysługiwania pomocy w tym naborze powinna zostać opublikowana przez ARiMR do połowy kwietnia - podała Agencja. (PAP)

awy/ gma/