Azot w nawożeniu dolistnym

Azot to składnik bardzo często stosowany w nawożeniu dolistnym. Najpopularniejszym nawozem azotowym tego typu był dotychczas mocznik. Będzie musiało się to jednak zmienić ze względu na przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009 z 5 czerwca 2019 roku ustanawiającego przepisy dotyczące udostępniania na rynku produktów nawozowych UE. Jak obecnie będzie można dolistnie wprowadzić azot?
 

Azot to makroelement warunkujący plonowanie roślin. Zapotrzebowanie roślin na ten składnik jest bardzo wysokie. Z tego względu nawozy azotowe stosowane są w Polsce w dużych ilościach. Azot podawany jest najczęściej doglebowo. Częściowo stosowany był również dolistnie, najczęściej w formie wodnego roztworu mocznika. Wykorzystywano go do wielu gatunków roślin, w różnych fazach rozwojowych, często w połączeniu z innymi zabiegami (głównie fungicydowymi). Mocznik bardzo szybko rozpuszczał się w wodzie, co było znacznym ułatwieniem przy przygotowaniu cieczy roboczej. Od 1 sierpnia można stosować jednak wyłącznie mocznik z inhibitorem ureazy lub powłoką biodegradowalną, co praktycznie eliminuje go ze stosowania dolistnego. Czy oznacza to, że składnik tak istotnie wpływający na wysokość plonu nie będzie już dostarczany przez liść?
 

Azotowe nawozy dolistne: Elvita Azon i Elvita Alfa

Już od kilku lat na rynku można było znaleźć nawozy dolistne z azotem. Zazwyczaj występowały one razem z innymi makro- lub mikroskładnikami. Obecne można zaobserwować dynamicznie rozwijający się segment dolistnych nawozów z wysoką zawartością azotu. Przykładami są Elvita Alfa – nawóz dolistny z wysoką zawartością azotu stabilizowany wapniem oraz Elvita Azon – nawóz dolistny z wysoką zawartością azotu wspomagany mikroelementami.
 

Bezpieczeństwo uprawy w nawożeniu dolistnym

Przy dolistnym nawożeniu azotem, bardzo ważnym zagadnieniem jest bezpieczeństwo uprawy. Jeszcze wówczas, gdy dolistnie dostarczało się głównie mocznik, jego dawkę dostosowywano m.in. do gatunku i fazy rozwojowej roślin, czy warunków pogodowych podczas zabiegu. Istotne było również, aby azot znajdował się w formie amidowej, przy której ryzyko wystąpienia poparzeń roślin było znacznie mniejsze niż przy stosowaniu innych form azotu. Nowe nawozy dolistne z azotem gwarantują bezpieczeństwo uprawy, a co ważne – zawierają formy azotu: amonową czy azotanową. Zalecane są do stosowania w fazie intensywnego wzrostu, ponieważ wtedy zapotrzebowanie roślin na azot jest najwyższe, a stosowanie jest najbardziej efektywne w postaci przyrostu plonu. Dostarczenie dodatkowego źródła azotu drogą najszybciej dostępną dla roślin wzmaga przyrost biomasy nadziemnej i podziemnej.
 

Zalety dolistnego nawożenia azotem

Znaczenie dolistnego stosowania azotu będzie wzrastało. Szybko uzupełnia niedobory oraz skutecznie dopełnia doglebowe nawożenie azotem zapewniając odpowiednie zaopatrzenie roślin. Nawożenie dolistne jest opcją znacznie bezpieczniejszą dla środowiska. Nawozy azotowe doglebowe są narażone na większe straty w postaci ulatniania oraz wymywania. Z uwagi na to, że nawozy dolistne dostarczane są na liść, w ich przypadku straty są znacząco mniejsze.

Nowe nawozy dolistne z wysoką zawartością azotu zapewniają również największą wygodę przy stosowaniu, ponieważ występują w formie płynnej, co pozwala na szybsze przygotowanie cieczy roboczej.