Chlorosulfuron znika z rynku herbicydów!

Tylko do 1 września będzie można kupić zbożowe herbicydy i gotowe rozwiązania technologiczne zawierające popularny chlorosulfuron. Aktualnie w rejestrze środków widnieje 11 produktów, które go zawierają.

Chlorosulfuron to jedna z popularniejszych substancji aktywnych jesiennych herbicydów zbożowych znana z takich produktów jak np. Glean 75 WG czy gotowe rozwiązania technologiczne m.in. Areapak Spec i Areapak Chwast. W Polsce chlorosulfuron pojawił się w 1985 r. Dziś zawiera go 11 herbicydów.
 

Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) zatwierdzenie substancji czynnej chlorosulfuron wygasło z dniem 31 grudnia 2019 r.
 

Dodatkowy okres na zużycie zapasów herbicydów zawierających chlorosulfuron jest następujący:

  • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 1 marca 2020 r., mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 1 września 2020r.;
  • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 1 marca 2020 r., mogą być stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane do dnia 1 września 2021r.
     

Herbicydy oraz gotowe rozwiązania technologiczne zawierające chlorosulfuron będzie można kupować tylko do 1 września. Na ich wycofaniu mocno ucierpią rolnicy uprawiający nie tylko zboża ale i rzepak ozimy, ponieważ jest to jedno z najskuteczniejszych, a przy tym ekonomicznych narzędzi pozwalających zwalczyć samosiewy rzepaku w zbożach już jesienią.