Czasowe zezwolenie na stosowanie zapraw neonikotynoidowych

15 maja 2019 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, na wniosek Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, podpisał zezwolenie dotyczące stosowania zapraw neonikotynoidowych w uprawach rzepaku ozimego. Derogacja wprowadzona została na okres do 120 dni i dotyczy dwóch zapraw nasiennych – Modesto 480 FS, a także Cruiser 322 FS.
 

Zakaz stosowania w krajach UE zapraw Modesto 480 FS i Cruiser OSR 322 FS wprowadzono 1 grudnia 2013 r., a następnie ponowiono 16 grudnia 2018 r. W tym czasie znacznie zwiększył się potencjał szkodników jesiennych, który w największym stopniu stymulują zmiany klimatyczne oraz wysiew nasion niezaprawionych. Z kolei przeciwnicy neonikotynoidów podkreślają wysoką toksyczność substancji oraz poważne zagrożenie, które dla owadów zapylających stanowią zaprawy neonikotynoidowe.
 

Modesto 480 FS a Cruiser OSR 322 FS

Modesto 480 FS to zaprawa owadobójcza, bazująca na dwóch substancjach czynnych, takich jak: chlotianidyna i beta-cyflutryna, która przeznaczona jest do zwalczania chowacza galasówka i miniarka kapuścianka w uprawie rzepaku ozimego. Zezwolenie na stosowanie zaprawy obowiązywać będzie w okresie od 20 maja do 17 września 2019 br. Te same szkodniki, co Modesto 480, zwalcza również Cruiser OSR 322 FS, zawierający trzy substancje czynne: tiametoksam, fludioksonil i metalaksyl-M . Środek ten może być stosowany w naszym kraju od 1 czerwca do 28 września 2019 r.
 

Obowiązujące terminy i nanoszenie

Warto zaznaczyć, że po zakończeniu ww. terminu zezwolenia, substancje nie mogą pozostać w obrocie i być stosowane, jak również nie mogą pozostać w obrocie, a wysiewane nie mogą być zaprawione nimi nasiona rzepaku. Zaprawy powinny być nanoszone jedynie przy użyciu profesjonalnego sprzętu do zaprawiania, zgodnie z systemem ESTA, który ma na celu zapewnienie najwyższej jakości produkcji, od momentu dostawy nasion do czasu ich dystrybucji. Minister podpisał zezwolenie na podstawie art. 53 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dot. wprowadzenia do obrotu środków ochrony roślin i uchylającego dyrektywy Rady 79/117/EWG oraz art. 7 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin.