GLW apeluje do rolników w związku z kolejnymi ogniskami ASF w Polsce

O to, by nie kupować świń o niewiadomym pochodzeniu i by w gospodarstwach wdrożyć zasady bioasekuracji - zaapelował w piątek do rolników i hodowców trzody chlewnej Główny Lekarz Weterynarii. Apel ma związek z kolejnymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Wojewódzka Inspekcja Weterynaryjna w Białymstoku potwierdziła w piątek, że wykryte zostało kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej w regionie. Tym razem w gminie Sokoły, w gospodarstwie, gdzie hodowano ponad sto sztuk warchlaków.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w piątek o wykryciu jedenastego ogniska ASF u świń. Wykryto je w gospodarstwie w gminie Janów Podlaski, powiat bialski, województwo lubelskie. W gospodarstwie znajdowało się 36 sztuk świń.

To szóste i siódme ognisko tej choroby od początku sierpnia. Wszystkie ogniska ASF znajdują się w województwie podlaskim.

Obydwa te ogniska ASF znajdują się na obszarze ochronnym, w którym obowiązują zwiększone środki sanitarno – weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń. Zostały one natychmiast zlikwidowane. Podobnie jak we wszystkich wcześniejszych przypadkach, wyznaczone zostaną strefy z obostrzeniami.

Trwa ustalanie, w jaki sposób wirus znalazł się w tych gospodarstwach, a wszystko wskazuje, iż zawinił człowiek. Policja z Zambrowa zbiera materiały w tej sprawie, m.in. przesłuchiwany był mężczyzna, który miał handlować zwierzętami - nosicielami ASF.

Oprócz ustanawiania takich stref w związku z wystąpieniem kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce, wojewoda podlaski wydał w miniony czwartek rozporządzenie o czasowym zakazie organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt z udziałem świń na terenie całego województwa. Wykonanie zaleceń powierzono wójtom i burmistrzom.

Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski wystosował w piątek apel do rolników i hodowców trzody chlewnej. Zaapelował przede wszystkim, by nie nabywali świń i prosiąt o niewiadomym pochodzeniu i statusie epizootycznym, zwłaszcza od pośredników (handlarzy) zwierzętami gospodarskimi.

Zaznaczył, że na terenie gospodarstw trzeba bezwzględnie wdrożyć i przestrzegać zasad bioasekuracji, a w szczególności utrzymywać świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami, karmić je paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz zwracać uwagę na bezpieczeństwo i sposób przechowywania słomy.

Szef GIW zwraca też uwagę na konieczność wyłożenia mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie. Maty mają być utrzymywane w stanie zapewniającym skuteczność działania środka dezynfekcyjnego.

"Przypominam, że choroba afrykańskiego pomoru świń (ASF) nie jest zaraźliwa dla człowieka, ale stanowi ogromne zagrożenie dla gospodarki kraju" - dodał Skorupski.

Komisja Europejska w związku z nowymi ogniskami ASF u świń zwiększyła Polsce strefę, w której obowiązują zaostrzone rygory (obszar ochronny). Strefa wyszła już poza województwo podlaskie (obejmuje ona większość powiatów) i rozciągnęła się na część województwa lubelskiego i mazowieckiego.

W województwie mazowieckim strefa ochronna objęła gminy: Ceranów, Jabłonna Lacka, Sterdyń i Repki w powiecie sokołowskim gminy: Korczew, Przesmyki i Paprotnia w powiecie siedleckim, — gminy: Rzekuń, Troszyn, Czerwin i Goworowo w powiecie ostrołęckim oraz powiat łosicki, powiat ostrowski. W województwie lubelskim: gminę Hanna w powiecie włodawskim, gminy: Konstantynów, Janów Podlaski, Leśna Podlaska, Rokitno, Biała Podlaska, Zalesie, Terespol z miastem Terespol, Piszczac, Kodeń, Tuczna, Sławatycze i Sosnówka; w powiecie bialskim, — powiat miasta Biała Podlaska. (PAP)

awy/ rof/ pb/