Gotowa recepta na opłacalny chów bydła

Wzrost wydajności mlecznej oraz rozwój genetyki poprzez rozród, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego statusu zdrowotnego – to główne wyznaczniki nowoczesnego i opłacalnego chowu bydła mlecznego. Maksymalne wykorzystanie potencjału stada jest możliwe tylko dzięki optymalnemu zbilansowaniu dawki pokarmowej. Czy istnieje więc gotowe rozwiązanie żywieniowe, dostosowane do współczesnych standardów?
 

Regularność zacieleń a produkcja mleczna

Okres międzywycieleniowy stanowi jeden z najbardziej klarownych wskaźników świadczących o efektywności rozrodczej zwierząt. Jego długość wpływa na ilość uzyskanych do dalszej hodowli cieląt, a także poziom produkcji mlecznej. Każdy z tych czynników bezpośrednio warunkuje wynik ekonomiczny gospodarstwa. Standardowo okres międzywycieleniowy powinien nieznacznie przekraczać 365 dni, wówczas laktacja trwa 10 miesięcy, natomiast okres zasuszenia wynosi ok. 2 miesiące. W jaki sposób hodowca może wpłynąć na regularność zacieleń? Warto pamiętać, że produkcja mleka zaczyna się jeszcze przed porodem, dlatego dawkowanie odpowiednich pasz treściwych, stosowanych w okresie poporodowym powinno się rozpocząć jeszcze w okresie zasuszenia. Na 3 tygodnie przed wycieleniem należy zastosować komponent paszowy Protina Fat, w dawce 0,25 kg/szt./dobę, zawierający m.in. tłuszcz chroniony. Po wycieleniu wzrasta zapotrzebowanie krów na energię. To właśnie ten składnik stanowi niezbędne paliwo do stymulowania produkcji mlecznej i odpowiada za aktywację funkcji rozrodczych. W związku z tym dawkę Protiny Fat należy zwiększyć do poziomu od 0,5 do 1 kg/szt./dobę w pierwszych 100 dniach po wycieleniu. Energia zawarta w Protinie Fat pochodzi z tłuszczu chronionego, który jest całkowicie bezpieczny i łatwo przyswajalny, dlatego ułatwia krowom start w laktację, wpływa na poprawę parametrów rozrodu i nie zaburza procesów zachodzących w żwaczu.
 

Suplementacja witaminowo-mineralna

W przypadku wysokowydajnych zwierząt wzrasta nie tylko zapotrzebowanie na energię, ale również witaminy oraz makro- i mikroelementy. Przez cały okres laktacji należy podawać krowom Naszmix KWM Max, w dawce 200 g/szt./dobę. Wskazane rozwiązanie nie tylko wpływa na kompleksowe pokrycie potrzeb witaminowo-mineralnych zwierząt. Żywe kultury drożdży zawarte w premiksie stabilizują środowisko żwacza i tworzą korzystne warunki dla bakterii rozkładających włókno. Co ważne, Naszmix KWM Max skutecznie zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób metabolicznych, które obok zaburzeń w rozrodzie stanowią główną przyczynę brakowania krów. Przez pierwsze 100 dni od wycielenia w dawce pokarmowej należy również uwzględnić Naszmix Karoten, w dawce 100 g/szt./dobę. To premiks o bardzo wysokiej koncentracji β-karotenu, niacyny i witaminy A, dzięki temu korzystnie wpływa na widoczność rui i implantację zarodków. Ponadto mikroelementy zawarte w tym rozwiązaniu wpływają na poprawę stanu zdrowotnego racic oraz wymion, co skutkuje obniżeniem liczby komórek somatycznych w mleku. Z kolei w okresie zasuszenia zalecane jest wprowadzenie do dawki premiksu Naszmix KZ, w dawce 150 g/szt./ dobę. Preparat ten ułatwia przygotowanie krowy do porodu, co wpływa na samą akcję porodową oraz znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z łożyskiem i zaleganiami poporodowymi.
 

Produkty ZUBR – stabilny fundament bazy paszowej

W efektywnej technologii żywienia podstawowym elementem bazy paszowej jest Amirap Standard. Jego dawkowanie w okresie laktacji powinno wynosić od 1 do 4 kg/szt./dobę. Z kolei w czasie zasuszenia udział komponentu w dawce należy zmniejszyć do 0,5 kg/szt./dobę. Dzięki rewelacyjnej przyswajalności białka i aminokwasów na poziomie 90% oraz bonusowi energetycznemu z tłuszczu chronionego Amirap Standard wpływa na poprawę parametrów produkcji. Wszystko to zapewnia optymalny bilans białkowo-energetyczny paszy, a dzięki temu może stanowić fundament codziennej dawki pokarmowej. Technologia oparta o produkty ZUBR uwzględnia wprowadzenie głównego komponentu sojowego w okresie laktacji – Protiny Standard. Dlaczego soja? Nasiona tej rośliny charakteryzują się najlepszym składem aminokwasowym, dlatego w przypadku wielu stad stanowią najbardziej wartościowe źródło białka. Dzięki odpowiedniemu proces obróbki nasion w procesie stosowanym w Zakładzie Uszlachetniania Białka Roślinnego możliwe jest pełne wykorzystanie potencjału soi w produkcji zwierzęcej. Komponent należy zastosować w dawce 1-4 kg/szt./ dobę. Produkty Protina, Amirap i Naszmix dzięki wysokim udziałom chronionego tłuszczu i przyswajalności biologicznej białka oraz chelatyzowanym pierwiastkom bardzo łatwo pomogą wprowadzić każde stado krów mlecznych na wyższy poziom produkcji mleka, zdrowia oraz rozrodu.
 

(ab)

Materiał ukazał się w “Magazynie Najbliżej Rolnika” nr 2 / 2020 (11)