Izba Zbożowo-Paszowa ocenia, że dotychczas zebrano ok. 30 proc. areału zbóż. Żniwa utrudniają burze i opady deszczu. Jakość ziarna jest zróżnicowana regionalnie, a podaż niewielka.
W skali kraju zebrano stosunkowo niewielki areał zbóż. Ziarno zebrano głównie na Kujawach, we wschodniej części woj. wielkopolskiego, północnej części woj. łódzkiego czy południowo-zachodniej mazowieckiego. "Szacujemy, iż w skali kraju zboża zebrano z nie więcej niż 30 proc. areału. Znacznie większe jest zaawansowanie zbiorów rzepaku, który zebrano z ponad 85 proc. powierzchni" - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.
W ostatnich dniach żniwa utrudniały burze i opady deszczu, które nie tylko spowalniały prace, ale wpływały także na pogorszenie jakości ziarna. Pszenica zebrana przed ostatnią falą opadów jest generalnie dobrej jakości, obecnie zbierane ziarno ma wysoką zawartość białka (gorzej jest z gęstością i wyrównaniem). Jakość ziarna jest bardzo zróżnicowana regionalne. W opinii ekspertów Izby "wiele wskazuje na to, iż udział pszenicy jakości konsumpcyjnej w łącznych zbiorach tego zboża będzie wyraźnie mniejszy niż przed rokiem". Według Izby, utrzymanie się burzowej aury w kolejnych 2 tygodniach może wpłynąć na dalsze pogorszenie parametrów jakościowych ziarna.
Pomimo trwających zbiorów, w większości regionów kraju rynkowa podaż ziarna jest "uszczuplona", ale także zróżnicowana regionalnie, w zależności od stopnia zaawansowania zbiorów. Ceny nie zachęcają rolników do sprzedaży, dlatego wielu z nich decyduje się na przechowanie ziarna. Zboża sprzedają głównie ci producenci, którzy nie dysponują odpowiednią powierzchnią magazynową.
W połowie tygodnia, pszenica konsumpcyjna (12,5 proc. białka) z nowych zbiorów kosztowała 580-650 zł za tonę; pszenica paszowa – 560-610 zł/t; żyto konsumpcyjne – 470-520 zł/t; żyto paszowe – 450-500 zł/t, pszenżyto – 530-560 zł/t; jęczmień paszowy – 480-530 zł/ a kukurydza (ze zbiorów ubiegłorocznych) – 660-700 zł/t.
W portach cały czas trwa załadunek pszenicy na eksport. Wiele wskazuje na to, iż w sierpniu br. wielkość eksportu pszenicy przekroczy 200 tys. ton. Zdaniem ekspertów konkurencyjne ceny pszenicy oferowane przez kraje Basenu Morza Czarnego mogą wpłynąć na zmniejszenie tempa eksportu pszenicy w kolejnych miesiącach. Ceny zbóż na eksport są wyższe od krajowych. W ubiegłym tygodniu za pszenicę konsumpcyjną (12,5 proc. białka) z dostawą do portów płacono 670-675 zł/t (dostawa VIII 2016); za żyto - 510 PLN/t (dostawa VIII-IX 2016), a za pszenżyto - 540-550 zł/t (dostawa VIII 2016).
Finalne ceny uzależnione są od odbiorcy, parametrów ziarna i terminu dostawy oraz aktualnych notowań cen ziarna na giełdzie MATIF i kształtowania się kursu euro w dniu podpisywania kontraktu - zaznacza Izba. (PAP)
awy/ dym/
KOMENTARZE (0)