Dodatnie temperatury, deszczowa jesień i równie mokry grudzień– pogoda nie rozpieszcza plantatorów zbóż. Opóźnione siewy sprawiły, że rośliny nie zaczęły się jeszcze krzewić, co ma wpływ na to, w jakiej kondycji przetrwają zimę. A warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych.
Wprawdzie pszenica i pszenżyto ozime są w tej chwili w dość dobrej kondycji, jednak nie w najlepszej. Nawet siane we wrześniu zdążyły wykształcić tylko 3–4 liście, ale zazwyczaj nie zaczęły się jeszcze krzewić. Dlatego wiosną potrzebna będzie wyższa startowa dawka azotu, zaaplikowana jak najwcześniej. Do nawożenia wiosennego zbóż ozimych polecamy Yara Mila 21-6-12. W naszej ofercie znajdują się również inne nawozy wysokoazotowe, jak Yara Bela Sulfan, saletra czy mocznik.
W przeciwieństwie do pszenicy i pszenżyta, jęczmień ozimy krzewił się jesienią dość dobrze i wytworzył 2–3 pędy kłosowe. Jednak pogoda sprzyjająca rozwojowi chorób grzybowych spowodowała, że wiele plantacji jesienią zostało porażonych przez rynchosporiozę. Zagrożeniem dla upraw są też choroby zgorzelowe. Wiosną niezbędne będzie wykonanie zabiegów fungicydowych przy użyciu np. preparatów Domnic 250 EW, Mirage 450 EC i Lotus 750 EC.
Wilgotna i ciepła jesień oraz – jak do tej pory – bezśnieżna zima z dodatnimi temperaturami to idealne warunki dla rozwoju chwastów. Tam, gdzie rolnicy nie zdążyli wykonać zabiegów herbicydowych, z powodzeniem rozrastają się szczególnie przytulia czepna i miotła zbożowa. Wiosną konieczne będzie przeprowadzenie zbiegów herbicydowych, przy użyciu preparatów takich jak: Mustag Forte 195 SE i Atlantis 12 OD.
Zima w gospodarstwach to czas przygotowań do wiosennych prac polowych. Do odkwaszania polecamy Elplon wapno granulowane + mikro, a na gleby zdegradowane – Elplon Feniks.
Rozpoczęliśmy sprzedaż materiału siewnego kukurydzy, w tym takich odmian, jak SY Nordicstar na wczesny plon. Wiele z nich objętych jest promocjami – warto o nie zapytać naszego handlowca. Zachęcamy do zapoznania się z aktualna ofertą!
KOMENTARZE (0)