Jak wapno, to granulowane

Zakwaszenie gleb ma istotny wpływ na poziom produkcji rolnej oraz stan środowiska, co przekłada się bezpośrednio na wysokość uzyskiwanych plonów. W celu optymalizacji odczynu gleby stosuje się zabieg wapnowania, a jedną z najefektywniejszych metod jest aplikacja wapna granulowanego.
 

Jakie czynniki wpływają na zakwaszanie się gleb w naszej strefie klimatycznej? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez plantatorów, którym zalety wapnowania nie są obce. Efekt zakwaszenia jest odzwierciedleniem procesów glebowych, odpowiedzialnych za kumulację kwaśnych jonów wodoru i warunków ich neutralizacji. Główny proces aplikujący do gleby jony H+ to rozkład materii organicznej wprowadzanej z resztkami pożniwnymi, poplonami na przyoranie oraz obornikiem. Przemiany azotu z nawozów mineralnych, głównie formy amonowej i opady atmosferyczne także są źródłem kwaśnych jonów wodorowych.
 

Nawozy wapniowe leczą glebę

Neutralizacja kwasowości polega na wyparciu z kompleksu sorpcyjnego, a następnie związaniu szkodliwych jonów przez składniki nawozu wapniowego. Na kwaśnych stanowiskach (pH<5,5) niewielkie zasoby wapnia powodują niekontrolowany rozkład minerałów, co w przypadku glinokrzemianów prowadzi do tworzenia toksycznego glinu. Duża zawartość glinu (Al3+) blokuje rozbudowę systemu korzeniowego. Wapnowanie poprzez regulację odczynu intensyfikuje życie biologiczne w glebie, co prowadzi do szybkiej mineralizacji materii organicznej. Ponadto reguluje procesy nitryfikacji, a także zwiększa aktywność bakterii symbiotycznych wiążących azot atmosferyczny.
 

Stosowanie nawozów wapniowych w formie granulowanej

Często z przyczyn organizacyjnych i napiętych terminów agrotechnicznych rolnicy stosują nawozy wapniowe granulowane. Forma ta pozwala na zastosowanie ich w dowolnej fazie rozwojowej roślin. W przypadku niedoboru wapnia, zabieg ten prowadzi bezpośrednio do zwiększenia plonów, wpływając na poziom pobierania, a także wykorzystania makro- i mikroskładników pokarmowych z gleby.
 

Pozytywne strony nawozów wapniowych granulowanych

Podstawowym celem stosowania nawozów wapniowych jest regulacja odczynu gleby odpowiednio do jej kategorii agronomicznej. Ważne jest również dostarczenie składników odżywczych makroskładników, wapnia i magnezu oraz mikroelementów. Prowadzi to do uaktywnienia życia biologicznego gleby, poprawy jej struktury oraz stworzenia właściwych warunków do intensyfikacji procesów związanych z pobieraniem składników pokarmowych i budową plonu.
 

Zastosowanie wapna granulowanego poprzez regulację odczynu stanowi pomost dla przyswajalności składników pokarmowych z gleby, a tym samym podnosi jej potencjał plonowania. Wapniowe nawozy granulowane to z reguły szybko działające rozwiązania o wysokiej reaktywności. Ponadto istnieje możliwość jednoczesnego wprowadzenia z nimi innych makro- i mikroskładników regulujących procesy życiowe roślin. Doskonałym przykładem tego typu produktu jest Elplon MagniCal wytworzony z drobno zmielonego dolomitu, zawierający dodatek mikroelementów. Wygodna w stosowaniu, zbita i wyrównana granula, pozwala na równomierny, a przede wszystkim dokładny wysiew oraz prosty sposób dawkowania nawozu. Wszystko to wpływa na skuteczność wapnowania i komfort pracy plantatora.
 

(rh)