​Jak wspomóc rośliny po stresach? Wiosna w naszym klimacie może przynosić wiele czynników niekorzystnie wpływających na wzrost i rozwój roślin. Przykładem są chociażby obserwowane w ostatnich latach znaczne wahania temperatur oraz opady przechodzące od okresów suszy do lokalnych podtopień.

Trzeba zaznaczyć, że te zjawiska mają swoje istotne odzwierciedlenie w potencjale plonotwórczym roślin. Najgroźniejsze są spadki temperatur poniżej 0°C. Rośliny są silnie uwodnione, a jak wiadomo, woda podczas zamarzania zwiększa swoją objętość, co prowadzi do rozerwania komórek. Dlatego pojawia się pękanie łodyg rzepaku, otwierając łatwą drogę wnikania patogenów. Kwiecień i maj to też miesiące intensywnego wzrostu roślin, a każdy stres termiczny i wodny w tym okresie wpływa na ograniczenie przyswajalności składników pokarmowych. Z tego właśnie powodu na wielu polach obserwuje się charakterystyczne przebarwienia oznaczające niedobór pierwiastków. Oprócz przebarwień stresy wpływają też na zahamowanie wzrostu roślin, które są też słabsze i mniej odporne na kolejne czynniki stresowe.

Ogólne osłabienie plantacji mocno rzutuje na jej dalsze prowadzenie. Każdy zabieg ochronny wykonywany na polach (np. zwalczanie chorób, chwastów czy szkodników) jest też dla roślin pewnego rodzaju stresem, co na roślinach osłabionych objawiać się może fitotoksycznośc
.ią w postaci przypaleń końcówek liści. To typowe dla nakładania jednocześnie się kilku czynników stresowych. Z tego powodu nie zaleca się wykonywania zabiegów ochronnych na rośliny osłabione. 

W sytuacji wystąpienia warunków stresowych skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie biostymulatorów, czyli preparatów usprawniających procesy życiowe roślin. Przykładem jest Ergostim XG – oparty na związkach, dzięki którym wytwarzane są w roślinie substancje intensyfikujące procesy fizjologiczne oraz tworzące przeciwciała, które pozwalają na utrzymanie optymalnych parametrów wzrostu. Wszystko to sprzyja lepszej regeneracji roślin po stresach. To bardzo popularny preparat, ceniony w rolnictwie, jak i w sadownictwie i warzywnictwie.

Do wsparcia roślin w regeneracji po przebytych stresach należy podejść wielotorowo. W ten sposób skomponowano Powerbox, czyli silny pakiet biostymulujący, który wzmacnia naturalne mechanizmy roślin, pobudzając intensywny przyrost i regenerację roślin. Specyficzna formuła zastosowanych aktywatorów wzrostu w połączeniu z odżywianiem działa na uprawy na trzech wzajemnie uzupełniających się płaszczyznach: 
    1. Aktywuje enzymy i gospodarkę hormonalną roślin, stymulując je do intensywniejszego wzrostu poprzez szybsze tempo podziałów komórkowych
    2. Działa w sferze ochronnej, poprzez zwiększoną odporność roślin na czynniki stresowe.
    3. Działanie antystresowe i regenerujące uzupełnione jest wniesieniem składników pokarmowych drogą dolistną, co wspiera szybszą regeneracje i odbudowę roślin po uszkodzeniach. 
Wszystko to zapewnia błyskawiczną regenerację oraz pobudza do intensywnego wzrostu. 

Działanie pakietu Powerbox zostało udowodnione w naszych doświadczeniu już 4 lata temu. Rzepak ozimy poddaliśmy jesienią działaniu silnego, chemicznego czynnika stresowego. Po kilku dniach na jednym z poletek wykonaliśmy zabieg Powerboxem. W ciągu 7 dni po zabiegu rośliny intensywnie się regenerowały, a po 3 tygodniach od zabiegu fitotoksyczność całkowicie ustąpiła. Zauważyliśmy również lepsze wybarwienie roślin oraz przyspieszony wzrost.