Hodowcy krów mlecznych często borykają się z problemem niedoborów białka i energii w okresie rozdojeniowym. Do czego prowadzą te problemy oraz jak sobie z nimi radzić?
Niedobory białka i energii w okresie rozdojeniowym mają wpływ przede wszystkim na straty finansowe związane z niższą wydajnością mleczną oraz problemami z kolejnym zacieleniem.
Dodatkowo niedobory te mogą obciążać organizm krowy mlecznej, a nawet prowadzić do różnego rodzaju schorzeń, jak np. ketoza.
W tym okresie hodowcy krów mlecznych najczęściej sięgają po różnego rodzaju pasze pełnoporcjowe z podniesionym poziomem energii lub tworzą własne mieszanki białkowo-energetyczne. Najpopularniejsze rozdojeniowe pasze pełnoporcjowe posiadają ok. 20% białka ogólnego i wynoszący od 6,5 do 7,5 MJ poziom energii netto laktacji (NEL).
Mieszanki, które hodowcy komponują w swoich gospodarstwach, oparte są często na śrucie sojowej połączonej ze śrutą kukurydzianą. Zawierają one również ok. 20% białka, a ich poziom energii oscyluje w granicach 7,3-7,5 MJ. Część hodowców dodatkowo stosuje w takich mieszankach tłuszcz chroniony, który co prawda podnosi poziom energii do ok. 8 MJ, ale jednocześnie dość mocno podwyższa koszt mieszanki paszowej.
Proponowanym i sprawdzonym rozwiązaniem na okres rozdojeniowy jest wprowadzenie do dawki paszowej krów mlecznych komponentu Prosoja Fat, wyprodukowanego z pełnotłustych nasion soi. Komponent idealnie łączy w swoim składzie wysoko strawne białko i energię.
Użycie Prosoi Fat połączonej z ziarnem kukurydzy (śrutą kukurydzianą), pozwala na uzyskanie mieszanki paszowej zawierającej około 9 MJ energii oraz ponad 20% białka ogólnego, co umożliwia uzyskanie ok. 1 l mleka więcej w porównaniu do wyżej wymienionych pasz rozdojeniowych. Dodatkowe litry to realny zysk w portfelu hodowcy.
Kolejnym atutem Prosoi Fat, poza wysoką koncentracją energii, jest wysoka zawartość kwasów nienasyconych omega, które w połączeniu z energią pozwalają na dużo skuteczniejsze zacielenie i utrzymanie zarodka. Wyższa koncentracja energii oraz białka pozwala również na zachowanie lepszej kondycji krów mlecznych i zapobiega występowaniu ketozy i innych schorzeń.
Jak wybrać dobra paszę rozdojeniową?
04.04.2023
POLECANE ARTYKUŁY
Dane z dnia 10-01-2025
(ceny netto)
10.06.2024 |
Dopłaty do materiału siewnego - nabór wniosków trwa |
14.05.2024 |
Dopłaty bezpośrednie – wydłużenie naboru |
25.01.2024 |
Podrabiany materiał siewny |
26.09.2023 |
Dobre wieści dla młodych rolników |
KOMENTARZE (0)