Jak zwiększyć wydajność krów na pastwisku?

Pastwisko stanowi najtańsze dostępne źródło paszy dla przeżuwaczy, a sam wypas wpływa na prawidłowy stan zdrowia zwierząt. Pełne wykorzystanie ich możliwości produkcyjnych w całym sezonie pastwiskowym wymaga jednak uzupełnienia dawki żywieniowej w białko i energię. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie kosztów chowu przy zachowaniu wysokiej wydajności i statusu zdrowotnego zwierzęcia.
 

Niedobór pasz objętościowych

Wiosenne miesiące, takie jak końcówka kwietnia czy początek maja to dla wielu hodowców czas, w którym rozpoczyna się wypasanie krów i przejście na tzw. żywienie pastwiskowe. Na ogół jest to coroczny standard żywieniowy, jednak w tym sezonie, wskutek zeszłorocznej suszy, wielu hodowców zmuszonych jest do wyprowadzenia bydła na pastwisko ze względu na niedobór pasz objętościowych. Warto podkreślić, że łąki i pastwiska dostarczają taniej i pełnowartościowej paszy, a ich właściwe wykorzystanie w znacznym stopniu decyduje o opłacalności produkcji mleka. Najlepszą wartością pokarmową pastwisko charakteryzuje się w maju, kiedy trawa jest najmłodsza i zawiera największą ilość białka. W każdym kolejnym miesiącu wartość pokarmowa runi pastwiskowej obniża się wraz z postępującą wegetacją traw. Obniżenie wartości pokarmowej traw wynika również z braku wiosennych opadów. Wówczas ograniczone są możliwości pobrania składników pokarmowych przez rośliny z gleby, ich odrost jest słaby, a przez to poziom białka w zielonce będzie niski.
 

Skuteczne zacielenia i wysoka zdrowotność krów
 

W tej sytuacji hodowcy zmuszeni są do wzbogacenia dawki pokarmowej i dodatkowej suplementacji zwierząt. Kompleksowe uzupełnienie deficytu białka i energii w sezonie pastwiskowym zapewnia śruta zbożowa oraz Zestaw paszowy Krowa Pastwisko. Jest to kompletna receptura, która umożliwia utrzymanie produkcji mlecznej na poziomie 23-28 l/sztukę przy jednoczesnym zachowaniu zdrowotności zwierząt. Wprowadzenie tego rozwiązania do dawki pozwala na ustabilizowanie mleczności oraz poziomu mocznika. W tym sposobie żywienia wzrasta ryzyko wprowadzenia do dawki zbyt dużych ilości białka żwaczowego, które pochodzi z zielonki oraz z dodatkowo wprowadzanych komponentów białkowych. Przy jednoczesnym deficycie energetycznym powoduje to podwyższenie poziomu mocznika w mleku (wartości powyżej 300 mg/l), co wpływa na wzrost komórek somatycznych i obciążenie wątroby, ale przede wszystkim prowadzi do poronień. Wprowadzenie dobrze zbilansowanego zestawu paszowego Krowa Pastwisko nie podniesie poziomu mocznika w mleku, a jego obniżenie przełoży się na polepszenie statusu zdrowotnego krów oraz skuteczność zacieleń. Ponadto odpowiednio dobrane witaminy zabezpieczą krowy przed tężyczką pastwiskową, spowodowaną niedoborami magnezu w trawie, a także wprowadzą do dawki kompleks witaminowo-mineralny regulujący pracę organizmu.
 

MW