Komputery w rolnictwie – to się opłaca!

Zaawansowane rozwiązania technologiczne są w rolnictwie coraz powszechniejsze. Wykorzystuje się je w rolnictwie precyzyjnym, opartym na analizie danych, zbieranych i przetwarzanych komputerowo. Systemy i oprogramowanie dedykowane gospodarstwom rolnym, hodowlom zwierząt i firmom rolno-usługowym pozwalają na oszczędności przy jednoczesnym wzroście wydajności.
 

Pod pojęciem rolnictwa precyzyjnego kryje się szereg zaawansowanych rozwiązań technologicznych, wykorzystujących technologię GPS i GSM, oprogramowanie komputerowe i urządzenia, pozwalające na precyzyjne pomiary oraz aplikację agrochemikaliów, kontrolę stanów magazynowych i czasu pracy.
 

Systemy dedykowane gospodarstwom rolnym sprawdzają się w przypadku średniego lub dużego areału, a także grup czy spółdzielni producenckich, firm rolno-usługowych itp., dużych hodowli.

Jednym z podstawowych systemów wykorzystywanych w rolnictwie precyzyjnym są programy ułatwiające zarządzanie powierzchniami uprawnymi. Opierają się one na precyzyjnych pomiarach granic i kształtu pól oraz określeniu pH i zasobności gleby. Pomiary te wykonuje zazwyczaj wyspecjalizowana firma, oferująca konkretne oprogramowanie i urządzenia. Ze względu na koszty, jeśli chodzi o właściwości fizyczne i chemiczne gleby, bada się zazwyczaj jej zasobność w podstawowe makroelementy, tj. azot, potas, fosfor i magnez.

Zebrane dane są przetwarzane komputerowo, tworząc mapę, z której można korzystać przy planowaniu zabiegów agrotechnicznych i np. precyzyjnego siewu, ilości i rodzaju użytych środków ochrony roślin czy nawozów.
 

Odpowiednie odbiorniki GPS, w jakie można wyposażyć maszyny rolnicze, pozwalają również na prowadzenie ich po pasach równoległych, co eliminuje problem pominięcia fragmentu pola czy dwukrotny wysiew lub oprysk w jednym miejscu.

Systemy dla rolnictwa pozwalają na dokładne określenie zapotrzebowania na składniki odżywcze na poszczególnych fragmentach pól, gęstości siewu w zależności od warunków klimatyczno-glebowych. Kontrola nad stanami magazynowymi, ewidencja czasu pracy i kalkulacja kosztów – to kolejne z funkcjonalności systemów wsparcia rolnictwa, dostępnych na rynku.

 

Intuicyjna obsługa

Wybierając najlepszy system wsparcia dla własnego gospodarstwa należy kierować się jego funkcjonalnością, możliwością wykorzystania już posiadanych maszyn, prostotą obsługi i dostępnością obsługi technicznej, oferowanej przez producenta.

Jednym z ciekawszych rozwiązań, dostępnych na polskim rynku jest Agridata, oprogramowanie oferowane przez polską spółkę Systemy Rolnicze, klienta Agroloku. Prosty w obsłudze program pozwala na automatyzację najbardziej żmudnych zadań związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa rolnego. Opiera się na urządzeniu bazowym LARO do komunikacji GPS i GSM, dzięki któremu Agridata pozwala na kontrolę wykonywanej pracy – program wyświetla na mapie podgląd w czasie rzeczywistym na lokalizację, prędkość oraz zużycie paliwa. Wszystkie te zmienne są kalkulowane, co umożliwia zoptymalizowanie pracy w przyszłości. W połączeniu z PARO, czyli urządzeniem rejestrującym, system automatycznie wypełnia kartę pola. Urządzenia identyfikujące TARO, w które można wyposażyć pracowników, komunikują się z kolei automatycznie ze stacją bazową LARO, dzięki czemu użytkownik ma szczegółowy podgląd na przebieg prac. System automatyczne przypisuje pracownika do określonego zabiegu agrotechnicznego, a zatem ułatwia rozliczanie i ewidencję czasu pracy.