Konferencja „Innowacyjne białko”

4 października 2018 r., w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie, odbyło się seminarium pod hasłem „INNOWACYJNE BIAŁKO”. Wzięli w nim udział także przedstawiciele naszej firmy.
 

Seminarium pod hasłem „Innowacyjne białko. Ekonomiczne aspekty stosowania pasz białkowych krajowego pochodzenia, w tym śruty rzepakowej, w produkcji mleka, bydła opasowego i trzody chlewnej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego” zorganizowane zostało przez Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych (KZPRiRB) oraz Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju. Przedstawiono na nim kilka interesujących prezentacji, dotyczących aspektów żywieniowych i ekonomicznych zastosowania krajowych roślin białkowych jako zamiennika importowanej, poekstrakcyjnej śruty sojowej. Zaproszeni naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy przedstawili z kolei aktualne działania jednostek naukowych związane z programem rozwoju produkcji krajowych roślin białkowych (takich jak groch, bobik, łubin, soja czy rzepak) w Polsce. Zwrócono zwłaszcza uwagę na niewykorzystany potencjał komponentów rzepakowych (poekstrakcyjna śruta rzepakowa, makuch rzepakowy) do produkcji pasz dla trzody, drobiu i bydła.
 

Jak wynika z przedstawionych danych, rośnie eksport poekstrakcyjnej śruty rzepakowej z Polski do Niemiec, Danii i Hiszpanii, co potwierdza wzrost zainteresowania tych rynków wdrażaniem tzw. bezpieczeństwa białkowego Unii Europejskiej i zastępowanie poekstrakcyjnej śruty sojowej importowanej głównie z obu Ameryk komponentami białkowymi pochodzącymi z terenu Wspólnoty Europejskiej.
 

Obecny na seminarium Juliusz Młodecki, prezes KZPRiRB poinformował, że 1 października 2018 r. podpisane zostało porozumienie między tą organizacją a Krajową Radą Drobiarstwa – Izbą Gospodarczą (KRD-IG), dotyczące prowadzenia wspólnych działań na rzecz zwiększenia wykorzystania krajowych źródeł białka roślinnego, ze szczególnym uwzględnieniem komponentów rzepakowych w żywieniu drobiu jako alternatywy dla poekstrakcyjnej śruty sojowej pochodzącej z importu. Jak podkreślił prezes Juliusz Młodecki, jest to ważne wydarzenie, zmierzające do zapewnienia Polsce tzw. bezpieczeństwa białkowego, czyli zmniejszenia uzależnienia od importowanego białka i zwiększenia wykorzystania w żywieniu zwierząt białka z krajowych upraw.
 

Podczas seminarium mówiono także o rosnącym zainteresowaniu uprawą soi wśród polskich rolników, którzy z roku na rok mają coraz większy wybór materiału siewnego, dostosowanego do warunków uprawy charakterystycznych dla naszego kraju.