Kradzież VAT - skala problemu rośnie

Oszuści, by zatrzeć ślady nielegalnej działalności werbują uczciwe firmy i osoby, które angażują w proceder oparty na oszustwach podatkowych. Zjawisko kradzieży VAT występuje coraz powszechniej, także w obrocie śrutą sojową. Przestrzega przed nim Urząd Kontroli Skarbowej.

Przestępstwo karuzelowe wymaga zaangażowania innych firm, często działających legalnie, pełniących rolę tzw. słupów czy buforów – wyjaśnia Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy. – W tym celu oszuści rekrutują osoby lub firmy, które mają zatrzeć ślady nielegalnej działalności. Dlatego bardzo często atrakcyjna oferta handlowa, czy propozycja pracy w rzeczywistości okazuje się zakamuflowanym oszustwem karuzelowym – dodaje.


Na czym polegają oszustwa?


Obszarem generującym wysokie straty Skarbu Państwa są transakcje związane z wewnątrzwspólnotowym obrotem towarów.
Przypomnijmy – nieuczciwy obrót towarem np. śrutą, sprowadza się do tego, aby za pomocą różnorodnych działań zamaskować nielegalne i fikcyjne transakcje gospodarcze. W praktyce zyskiem dla przestępcy karuzelowego jest wyłudzony z budżetu państwa podatek VAT.

Każdy uczestnik oszustwa podatkowego musi liczyć się z różnego rodzaju konsekwencjami: podatkowymi, karnymi i karnymi skarbowymi. Odpowiedzialność ponoszą nie tylko osoby, które organizują nielegalny proceder, ale i te, które zostają wykorzystane przez organizatorów – tłumaczy Bartosz Stróżyński.

Skala wyłudzeń


Jak podaje Urząd Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy, w 2014 r. Kontrola Skarbowa ujawniła w toku prowadzonych postępowań blisko 207 tys. fikcyjnych faktur o wartości brutto prawie 34 mld zł. Łatwo policzyć, że skala wyłudzeń w podatku VAT osiąga w związku z tym pułap zbliżony do 8 mld złotych. Warto dodać do tego wciąż niewykryte działania.

Dla porównania, ilość ujawnionych w 2014 r. fikcyjnych faktur jest o prawie 34% większa niż w 2013 r. Z kolei ich wartość o ponad 70% przewyższa wartość brutto fikcyjnych faktur ujawnionych przez Kontrolę Skarbową w 2013 r. Bydgoska Kontrola Skarbowa w 2014 r. ujawniła ponad 21 tys. fikcyjnych faktur VAT o łącznej wartości brutto ponad 2,8 mld zł.

Kontrola Skarbowa zainicjowała kampanię „Nie daj się zrobić w słupa” – informuje Bartosz Stróżyński. – Jednym z celów kampanii jest zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z aktywnością zorganizowanych grup przestępczych, informowanie i edukacja w zakresie bezpiecznego prowadzenia działalności gospodarczej, pokazanie konsekwencji związanych z wystawianiem i wprowadzaniem do obiegu prawnego fikcyjnych faktur, uczestnictwem w karuzeli podatkowej.
 

Materiał opublikowany w tygodnikach Wydawnictwa Promocji Regionu: CGD, CBR, CWA, CLI 16 lipca 2015