Na plon rzepaku ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest odpowiedni pokrój roślin jesienią. Jak go ukształtować?
Miniona jesień miała bardzo duży wpływ na aktualny stan plantacji. Długotrwałe chłody oraz nadmiar wody w podłożu spowodowały bardzo słaby rozwój roślin.
Odpowiedni pokrój to nie tylko prawidłowo wykształcona część naziemna rzepaku, ale również część podziemna, czyli silny, rozbudowany, zdrowy system korzeniowy. Gwarantuje on roślinie odpowiedni rozwój jesienią oraz szybką regenerację wiosną. W sezonie 2017/2018 na skutek nadmiernego uwilgotnienia gleby wiele rzepaków słabo się ukorzeniło, co mocno osłabiło kondycję roślin, a efekty widoczne są obecnie na polach.
Nadchodzącej jesieni warto wziąć pod uwagę dodatkową stymulację roślin do mocniejszego ukorzenienia. Na rozwój systemu korzeniowego wpływa wiele czynników, m.in. sposób uprawy, rodzaj i jakość gleby oraz nawożenie. W samej roślinie o rozwoju systemu korzeniowego decydują głównie hormony, a dokładnie auksyny. Pobudzają one podziały komórkowe, co się przekłada na intensywniejszy rozwój korzeni.
W roślinie auksyny powstają w końcówkach młodych pędów, a następnie są transportowane do części podziemnej rośliny, czyli systemu korzeniowego, gdzie pobudzają jego wzrost. W korzeniach powstają z kolei cytokininy, które są transportowane do nadziemnych części roślin, gdzie odpowiadają za m.in. proces kwitnienia i dojrzewania owoców. Od ich prawidłowego stężenia zależy odpowiedni rozwój całej rośliny. Stąd w celu ukierunkowania wzrostu któregoś z organów, coraz częściej wykorzystywane są w praktyce rolniczej biostymulatory zawierające substancje działające jak hormony roślinne, w tym również jak auksyny.
Na rynku dostępne są różne produkty biostymulujące, które mają na celu mocniejsze ukorzenienie rzepaku. Jednak warto na ten proces spojrzeć nieco szerzej i nie tylko zadbać o rozwój systemu korzeniowego, ale całościowo o jesienny pokrój i zdrowotność rzepaku. Należy również wziąć pod uwagę zabezpieczenie przed chorobami.
Jednym z gotowych rozwiązań o takim działaniu jest pakiet ŻePak. Nie tylko wspomaga ukorzenienie rzepaku, wpływając na gospodarkę hormonalną rzepaku, ale także zabezpiecza przed chorobami oraz kompleksowo przygotowuje plantację do zimowania. Produkty zawarte w pakiecie ŻePak działają synergicznie, to znaczy, że wzajemnie wzmacniają swoje działanie. Pakiet został doceniony i nagrodzony laurem „Innowacyjny Produkt Rolniczy 2017” miesięcznika Farmer i portalu Farmer.pl, dzięki głosom oddanym przez internautów.
Po zastosowaniu pakietu ŻePak wzrosła masa systemu korzeniowego rzepaku, rośliny ukorzeniły się także głębiej w porównaniu do obiektu kontrolnego
KOMENTARZE (0)