Kukurydza bez chwastów – jak tego dokonać?

Uprawa kukurydzy z przeznaczeniem na ziarno lub w celach kiszonkowych nie należy do skomplikowanych. Nie wymaga rozbudowanej ochrony przed szkodnikami i chorobami, a ogniwo odchwaszczania to właściwie jedyny aspekt uprawy, gdzie na szeroką skalę aplikuje się chemiczne środki ochrony roślin. Regulacja zachwaszczenia ma bezpośredni wpływ na wysokość plonu oraz przebieg wegetacji. Ważny jest zarówno dobór odpowiednich preparatów, jak również termin zabiegu i warunki panujące podczas ich aplikacji.
 

Skrócenie okresu bezprzymrozkowego w Polsce skłania do przyspieszenia terminu zasiewów kukurydzy. Wiąże się to z mniej intensywnym wzrostem rośliny w pierwszych fazach rozwojowych, co oznacza zwiększenie konkurencji ze strony chwastów. Podstawową zasadą plonochronnego działania herbicydów w tej uprawie jest dokładne pozbycie się roślinności niepożądanej oraz jak najwcześniejsze wyłączenie konkurencji chwastów. Zabiegi wcześnie powschodowe są najbardziej efektywne nie tylko pod względem skuteczności, ale również możliwości uzyskania maksymalnego plonu. Każdy dzień opóźnienia wiąże się ze stratą zarówno plonu ziarna, jak i zielonej masy. Przy aplikacji herbicydów należy stosować zasadę: ,,tak wcześnie, jak jest to możliwe”. Odchwaszczanie w fazie 6-8 liści kukurydzy dopuszczalne powinno być tylko w przypadku zabiegów korygujących.
 

Od czego zależy skuteczność odchwaszczania?

W roku 2019 na polach doświadczalnych Agroloku prowadzono eksperyment uprawowy mający na celu sprawdzenie wpływu terminu regulacji zachwaszczenia na wzrost, rozwój i plonowanie kukurydzy. Herbicydy zostały zastosowane w fazie 2 i 6 liści kukurydzy. Po kilkakrotnym mierzeniu wysokości łanu oraz analizie plonu stwierdzono, że odchwaszczanie przedwschodowe i wcześnie powschodowe znacząco poprawiło wigor roślin we wczesnych fazach rozwojowych i przyspieszyło wegetację. Uzyskano również różnice w plonie na korzyść wczesnego terminu aplikacji herbicydów. Negatywny wpływ późnego odchwaszczania na rozwój plonu wynika ze strat energii, która w pierwszych fazach rozwojowych zostaje przeznaczona na konkurowanie z chwastami o światło. W wyniku tego procesu rośliny wytwarzają słabszy system korzeniowy, który spowalnia pobranie wody i składników pokarmowych z gleby w całym okresie wegetacji. Skuteczność wczesnego odchwaszczania zależna jest od wilgotności gleby podczas zabiegu. W przypadku gleb bardzo przesuszonych zabiegi przedwschodowe w miarę możliwości powinny być przesunięte na terminy wcześnie powschodowe. Do przedwschodowych substancji zwalczających chwasty stosuje się głównie preparaty wyróżniające się mechanizmem działania powodującym zablokowanie biosyntezy kwasów tłuszczowych, co zaburza powstawania wosków roślinnych. Roślina pozbawiona okrywy woskowej nie jest w stanie dalej funkcjonować z powodu braku ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Herbicydy przedwschodowe pobierane są przez liście i korzenie młodych siewek, zatrzymując je szybko we wzroście. Produkty muszą być stosowane dosyć wcześnie, gdyż rozbudowany system korzeniowy chwastów, sięgający głęboko, omija warstwę gleby skażoną herbicydem. W skutecznych programach ochrony przed chwastami preparaty te zaleca się stosować do 3 liści kukurydzy. W celu rozszerzenia wyboru terminów aplikacji substancje przedwschodowe łączone są z innymi działającymi w odmienny sposób. Najczęściej wybieranymi i najskuteczniejszymi są substancje z grupy trójketonów. Preparaty zbudowane na tej grupie substancji zwalczają głównie chwasty dwuliścienne, a w wyższych dawkach również chwasty jednoliścienne jednoroczne. Pobierane są zarówno przez liście, jak i przez glebę co sprawia, że mieszaniny oparte na tych substancjach są uniwersalne w działaniu. Wprowadzenie wielu mechanizmów działania oraz bardzo wczesny termin aplikacji zwiększa prawdopodobieństwo dokładnego zniszczenia chwastów. Właściwy wybór terminu i produktów powoduje ochronę plonu i jego jakości.
 

(mt)