Likwidacja chwastów wieloletnich

Okres pożniwny jest idealnym momentem na walkę z chwastami wieloletnimi, takimi jak perz właściwy. Obecna sytuacja na polach to wręcz ostatni moment na ich zwalczanie przed siewem roślin ozimych i optymalna na polach przeznaczonych pod uprawy jare.

Zwalczanie perzu w zbożach jest trudne, a czasem wręcz niemożliwe. W przypadku uprawy rzepaku, buraka czy ziemniaka, walka z perzem jest stosunkowo łatwa, ale kosztowna.
Warto więc skupić się na niej już teraz.

Glifosaty – kiedy i jak stosować?


Do zabiegów na ścierniska wykorzystuje się głównie herbicydy totalne zawierające glifosat. Substancja ta działa wyłącznie nalistnie, a z liści przechodzi do korzenia. Powoduje powolne zasychanie rośliny. Zazwyczaj pełen efekt chwastobójczy można zaobserwować po 3 tygodniach od zastosowania. Glifosat w kontakcie z glebą ulega rozkładowi, dlatego błędem jest jego aplikacja na "gołą" glebę. Sporą wadą glifosatu jest wolne wchłanianie do rośliny. Zabieg warto zatem na ok. 4-6 godzin przed spodziewanym deszczem.

Satysfakcja z działania


By podwyższyć skuteczność zabiegu warto dodać adiuwanty czy siarczan amonu. W przypadku stosowania glifosatu z mocnymi adiuwantami pierwsze zabiegi uprawowe można przeprowadzić już 5 dni po ich zastosowaniu. Glifosat, tak jak większość herbicydów, działa najlepiej podczas pogody ciepłej i wilgotnej. Zabiegi wykonane tuż po żniwach, podczas upału i suszy, mogą mieć ograniczoną skuteczność. W wysokiej temperaturze dochodzi do ulatniania cieczy z opryskiwanej powierzchni. Rośliny, broniąc się przed upałem, wytwarzają silną warstwę woskową (kutykulę), która ogranicza parowanie wody z rośliny i wchłanianie cieczy.

Dlaczego teraz?


Środki do zwalczania perzu w zbożach mają rejestrację wyłącznie w pszenicy ozimej i jarej oraz pszenżycie ozimym. Nie są tanie, a przy wysokiej presji perzu, hamują także rozwój zboża.

Na rynku istnieje wiele środków eliminujących perz. Jednak na polach zaperzonych kukurydza ma bardzo trudne warunki na starcie, co z pewnością ograniczy jej wzrost. To właśnie dlatego z chwastami wieloletnimi warto walczyć późnym latem i jesienią.

(mf)

Materiał opublikowany w tygodnikach Wydawnictwa Promocji Regionu: CGD, CBR, CWA, CLI 24 września 2015
zdjęcie: porco/pixabay.com