Lubuskie Święto Plonów

W Strzelcach Krajeńskich w niedzielę odbędzie się XVIII Lubuskie Święto Plonów, czyli dożynki wojewódzkie. Uroczystości rozpocznie msza święta w Kolegiacie pw. Matki Bożej Różańcowej. Następnie ulicami miasta przejdzie tradycyjny korowód dożynkowy.

Dalsza część Święta Plonów odbędzie się na strzeleckim Stadionie Miejskim, gdzie po dotarciu korowodu, na scenie odbędzie się widowisko obrzędowe, wystąpi Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. L. Figasa oraz Zespół Tańca Ludowego Krajna. Zaprezentują się także lubuskie grupy śpiewacze oraz grupy artystyczne działające przy Strzeleckim Ośrodku Kultury.

W trakcie imprezy zostanie rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, będzie można posmakować potraw regionalnych, obejrzeć sztukę ludową i wystawę zabytkowej kolekcji ciągników Leszka Nowaka.

Około godziny 19:30 na dożynkowej scenie pojawi się zespół Cocktail Boys, a na zakończenie wystąpi gwiazda wieczoru, tegoroczny reprezentant Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji - Michał Szpak.

Starostami tegorocznego lubuskiego święta plonów są: Tracz i Remigiusz Smolec – rolnicy z Wicina w gminie Jasień i Lipich Gór w gminie Strzelce Kraj.

Będące gospodarzem tegorocznych dożynek Strzelce Krajeńskie to miejscowość położona w północno-wschodniej części województwa lubuskiego, która stanowi jeden z ciekawszych obszarów krajoznawczych tej części kraju.

Dzięki swemu położeniu na pograniczu wysoczyzny pomorskiej i pradoliny Noteci, region posiada niezwykle urozmaiconą rzeźbę terenu. Naturalnym bogactwem regionu są olbrzymie kompleksy leśne, w tym duże fragmenty puszcz: Drawskiej i Gorzowskiej, a w nich chronione tereny - Gorzowskiego Parku Krajobrazowego i Drawieńskiego Parku Narodowego.

Miasto Strzelce Krajeńskie położone jest nad dwoma jeziorami - Dolnym i Górnym. Obszar gminy zajmuje powierzchnię 318 km kw., a zamieszkuje go blisko 18 tys. osób. (PAP)

mmd/ zig/