Monitoring szkodników w rzepaku

Najgroźniejszymi szkodnikami w okresie po wschodach są pchełki i śmietka kapuścianka. W przypadku mokrego roku, zwłaszcza takiego jak ten, na niektórych plantacjach pojawiać się będą także ślimaki.
 

Najgroźniejsze w okresie zaraz po wschodach są oczywiście ślimaki. Przy bardzo dużym nasileniu tego szkodnika na polu zostają gołożery, dlatego warto zadbać o częstą lustrację plantacji i w razie potrzeby użyć granulatów niszczących te agrofagi.

Intensywne naloty pchełki lub śmietki także prowadzą do bezpośrednich strat na plantacjach rzepaku. Pojawieniu się tych szkodników sprzyjają ciepłe i słoneczne dni. Na razie takiej pogody brakuje, w związku z tym uszkodzeń powodowanych przez pchełki będzie zapewne stosunkowo mało. Należy jednak skupić się na monitorowaniu plantacji w fazie 2–4 liści właściwych, kiedy to zapewne pojawią się muchówki śmietki kapuścianki. Przeprowadzone w ubiegłym roku na naszych poletkach pokazowych doświadczenie z trzema zabiegami w okresie jesiennym na plantacji rzepaku spowodowało ograniczenie i utrzymanie populacji śmietki na bardzo dobrym poziomie. Wykopane w grudniu rośliny miały bardzo niski procent uszkodzonych korzeni.
 

Zachęcamy do stałej lustracji plantacji i prowadzenia monitoringu pojawiających się owadów.