Bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji to jedyna, skuteczna droga do ograniczenia szerzenia się afrykańskiego pomoru świń - uważają członkowie grupy zadaniowej ds. ASF w resorcie rolnictwa. W tym tygodniu odnotowano dwa kolejne przypadki tej choroby u świń.
W poniedziałek wieczorem Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o wystąpieniu afrykańskiego pomoru świń u trzody w gospodarstwie w gminie Stara Kornica (powiat łosicki). Jest to pierwsze w województwie mazowieckim ognisko tej choroby. W gospodarstwie było w sumie 28 świń. Zwierzęta zostały uśpione i zutylizowane. Wokół ogniska ASF wyznaczone zostaną strefy z ograniczeniami.
Także w poniedziałek służby weterynaryjne poinformowały o ognisku tej choroby w gospodarstwie w podlaskiej gminie Mielnik, w którym było 13 świń; tu także zwierzęta zostały uśpione i zutylizowane.
To 15. i 16. ognisko tej choroby od początku występowania afrykańskiego pomoru świń w Polsce, czyli od lutego 2014 roku. W ubiegłym roku ujawniono trzy ogniska wirusa, choroba zaczęła się szerzyć od sierpnia br. Prawdopodobną przyczyną pojawienie się przynajmniej kilku ognisk jest czynnik ludzki. Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie.
We wtorek w ministerstwie rolnictwa odbyło się kolejne posiedzenie grupy zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń. W gospodarstwach znajdujących się w strefach, w których obowiązują ograniczenia weterynaryjne, służby weterynaryjne sprawdzają stan bioasekuracji oraz liczebność i identyfikację utrzymywanych świń. W chlewniach nieprzestrzegających tych zasad ma być wydawany zakaz prowadzenia produkcji.
Biuro prasowe resortu rolnictwa poinformowało, że zostanie wprowadzony obowiązek wydawania świadectw zdrowia dla świń na teranie całego kraju. Obecnie obowiązek zaopatrywania świń w świadectwa zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii dotyczy świń na obszarze ochronnym, obszarze objętym ograniczeniami oraz obszarze zagrożenia.
W ocenie Zespołu, konieczne jest jak najszybsze ograniczenie gęstości populacji dzików do poziomu poniżej 0,5 sztuki na km kwadratowy. Zostaną wprowadzone dodatkowe rozwiązania w zakresie finansowania, poszukiwania i bezpiecznego usuwania zwłok dzików padłych w strefie odstrzału sanitarnego. W przypadku zgłoszenia powiatowemu lekarzowi weterynarii znalezienia zwłok padłego dzika, z których możliwe jest pobranie próbek do badań laboratoryjnych, dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego otrzyma kwotę 100 zł brutto za dzika.
Dotychczas w Polsce wykryto 107 przypadków ASF u dzików.
Służby weterynaryjne apelują do rolników, by nie nabywali świń z niepewnych źródeł i o niewiadomym pochodzeniu. Zwracają też uwagę, by rolnicy utrzymywali świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami, karmili je trzodę paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolnożyjących oraz by zwracali uwagę na bezpieczeństwo i sposób przechowywania słomy. Przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie, mają być wyłożone maty dezynfekcyjne.
w województwie podlaskim, części mazowieckiego i części lubelskiego w związku z afrykańskim pomorem świń obowiązują zakazy organizacji targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem świń. (PAP)
awy/ drag/
KOMENTARZE (0)