Multisa – kluczowy czynnik plonowania traw

Podstawę produkcji pasz objętościowych, które są głównym elementem żywienia bydła w gospodarstwie oprócz kukurydzy stanowią użytki zielone. Ustalając ich nawożenie warto postawić na kompleksowe rozwiązanie, ponieważ od zasobności bazy paszowej zależy ilość zwierząt, jaką można utrzymać w hodowli, a w konsekwencji wielkość produkcji. Całościowe nawożenie traw, uwzględniające ich wymagania pokarmowe oraz biologię wzrostu w roku zasiewu, jak również w kolejnych latach użytkowania zapewnia technologia Multisa.
 

Technologia Multisa to innowacyjne i jednocześnie kompleksowe rozwiązanie w kwestii nawożenia traw pastewnych na łąkach, jak i pastwiskach. Zastosowanie technologi wpływa na poprawę plonowania traw, a także jakość uzyskanej z nich zielonki. Bazując na różnych sposobach oddziaływania na odżywienie i wzrost roślin, efektywność Multisy opiera się na trzech filarach:

  • poprawa żyzności i sprawności stanowiska,
  • efektywne nawożenie NPK,
  • ​zbilansowane dostarczanie makro- i mikroelementów.
     

Poprawa żyzności i sprawności stanowiska

Problem z produkcyjnością użytku zielonego notorycznie pojawiają się w pierwszym roku uprawy. Wielu rolników twierdzi, że ich główną przyczynę stanowią kłopoty ze wschodami i zagęszczeniem runi. Zazwyczaj spowodowane jest to mniejszą sprawnością i żyznością stanowiska, zwłaszcza we wierzchniej warstwie gleby. Warto podkreślić, że o początkowej produkcyjności użytku zielonego decyduje początkowy okres wzrostu, podczas wschodów oraz późniejszego krzewienia. Z czego to wynika? Trawy są siane płytko, często również w przesuszoną glebę, wskutek zabiegów doprawiających, co powoduje wolniejsze wschody, mniejszą siłę ukorzenienia i słabe zagęszczenie runi. Multisa zmniejsza wpływ warunków glebowych, a także pozwala na poprawę produktywność użytku już w pierwszym roku uprawy. Na uprawioną glebę należy zaaplikować płynny nawóz organiczny Elvita Humus L. Preparat zawiera kwasy humusowe i fulwowe, wpływa na zagęszczenie runi poprzez poprawę wykorzystania nawożenia doglebowego oraz wzmocnienie ukorzenienia. Co więcej nawóz można stosować bezpośrednio po siewie, dzięki temu szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku podsiewu istniejącego już użytku, który wymaga tylko renowacji.

Efektywne nawożeniu NPK

Efektywne nawożenie NPK polega na zastosowaniu nawóz Yara Mila 21 – 6 – 12 + 4S + B w trakcie wznowienia wegetacji oraz po każdym pokosie. Jest to nawóz typu nitrofoska, wysokoazotowy z dodatkiem fosforu i potasu, charakteryzujący się granulacją i rozpuszczalnością niespotykaną w innych środkach. Wysiew wczesną wiosną oraz po pokosach umożliwia stałe, systematyczne odżywianie roślin przez cały sezon, zmniejszając ryzyko strat składników pokarmowych, choćby na skutek wymywania. Ponadto stanowi kompleksowe rozwiązanie i nie wymaga domieszki do innych nawozów, co zdecydowanie przekłada się na komfort stosowania.
 

Przyspieszenie odrostu runi nawożeniem dolistnym

Niedocenianym narzędziem w uprawie użytków zielonych jest nawożenie dolistne. Rozwiązanie modelowo wpisuje się w całość strategii nawozowej, harmonijnie współgrając z nawożeniem posypowym, ponieważ uzupełnia „lukę nawozową”, czyli czasowy niedobór składników pokarmowych w momencie bardzo dużego zapotrzebowania na nie traw po pokosie. Każdy nawóz zastosowany po pokoście, aby zaczął działać musi się rozpuścić, a następnie zostać wpłukany w obręb strefy korzeniowej. Niestety, szczególnie na użytkach wieloletnich może to trwać dość długo, zwłaszcza jeżeli występuje deficyt wilgoci. W takiej sytuacji powstaje ,,luka nawozowa”, a trawy potrzebują składników pokarmowych, by szybko odrosły. Najskuteczniejszym sposobem na jej uzupełnienie jest więc zastosowanie nawozu dolistnego, który równorzędnie dopełni działanie nawożenia posypowego, dodatkowo wnosząc kluczowe mikroelementy.
 

Multisa wyniki plonowania na przestrzeni 3 lat

W badaniach własnych nad technologią Multisa prowadzonych na polach w Golubiu-Dobrzyniu już od trzech lat uzyskane plony są zdecydowanie wyższe niż w przypadku technologii standard.

W sezonie 2017, który obfitował w opady z roczna sumą 808 mm i dobry rozkład dla wzrostu użytków zielonych, uzyskane plony były szczególnie wysokie. Generalnie w całym sezonie zebrano 50 ton zielonki z traw uprawianych w technologii Multisa, gdzie z tych samych mieszanek traw uprawianych w technologii najczęściej stosowanej przez rolników zebraliśmy tylko 36,4 tony zielonki. 50 ton zielonki w roku założenia użytku to imponujący wynik.

Sezon 2018 był zupełnie inny. Suma opadów do września wyniosła zaledwie 299 mm. Dodatkowo ich niezbyt korzystny rozkład oraz pojedyncze, ulewne opady w maju i w czerwcu, które w dużej części spłynęły, nieznacznie poprawiły uwilgotnienie podłoża, co nie pomogło poprawić wzrost traw.
 

W kolejnych miesiącach opady praktycznie nie wystąpiły, a mimo to do września udało się zebrać trzy pokosy. Generalnie plony traw uprawianych w obu technologiach nawożenia były słabsze w porównaniu z sezonem 2017. Niemniej jednak z traw uprawianych w technologii Multisa w sezonie 2018 udało się zebrać 33,6 tony zielonki, czyli o 31% więcej w porównaniu z technologią standard.
 

Było to możliwe dzięki całościowemu podejściu do technologii nawożenia, opartemu na współdziałaniu nawozów i biostymulatorów o różnych sposobach oddziaływania na odżywianie roślin. Multisa uwzględnia kompleksowe podejście do nawożenia traw, ich wymagania pokarmowe i biologię rozwoju na każdym etapie wzrostu, również podczas skrajnie odmiennych warunków pogodowych, co widoczne było w sezonie 2017 i 2018.

Aktualnie w trzecim roku użytkowania z I pokosu traw uprawianych w technologii Multisa uzyskano 26,7 ton zielonki w przeliczeniu na jeden hektar. Było to o 31,5% więcej w porównaniu do technologii standard, z której zebrano 20,3 t/ha. Potwierdza to, że już trzeci rok z rzędu, pomimo zróżnicowanego przebiegu pogody technologia Multisa sprawdza się znakomicie.