Nawet do 100 tys. złotych dotacji na nawadnianie – kończy się nabór wniosków! Najpóźniej do 22 listopada rolnicy mogą przedkładać wnioski o przyznanie dotacji do inwestycji związanych z nawadnianiem gospodarstw. Maksymalna kwota wsparcia, w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”, to 100 tys. złotych. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać refundację kosztów? 

Oszczędnie i przyjaźnie dla środowiska

O dotację mogą ubiegać się osoby posiadające gospodarstwo rolne, którego powierzchnia mieści się w przedziale 1-300 ha. Z kolei otrzymane środki należy przeznaczyć wyłącznie na jedno z trzech rozwiązań inwestycyjnych: 
  • ulepszenie istniejącej instalacji nawadniającej, 
  • powiększenie obszaru nawadniania,
  • ulepszenie instalacji nawadniającej wraz z powiększeniem obszaru nawadniania. 

W pierwszym przypadku, aby otrzymać dotację, gospodarz powinien udowodnić, że poczyniona inwestycja pozwala wygenerować oszczędności na poziomie minimum 10%. Decydując się na powiększenie obszaru nawadniania, trzeba będzie udowodnić, że podjęte działania są przyjazne dla środowiska. Natomiast, ulepszając instalację nawadniającą, wraz z powiększeniem obszaru nawadniania, konieczne będzie wykazanie efektywnego zużycia wody na podstawie wykazu uzyskanego z  Państwowego Gospodarstwa Wodnego. W związku z tym, w przypadku podjęcia każdego z wymienionych działań, niezbędne jest zainstalowanie oddzielnego licznika wody, który pozwoli oszacować, poziom jej zużycia.

Co ważne, pomoc na nawadnianie gospodarstwa nie łączy się z maksymalnymi limitami przewidzianymi w ramach pozostałych form wsparcia z „Modernizacji gospodarstw rolnych”.
Inaczej mówiąc rolnicy, którzy wypełnili swój limit w tym działaniu, mogą również otrzymać dofinansowanie do nawadniania.

Na co przeznaczyć dotację?


Wartość refundacji pokrywa 50% kosztów kwalifikowalnych przeznaczonych na wykonanie inwestycji. Jedynie w przypadku tzw. młodych rolników próg dofinansowania jest większy o 10%. Co możemy zaliczyć do tego rodzaju wydatków? Koszta kwalifikowalne to m.in.: zakup maszyn i urzadzeń nawadniajacych, wykonanie ujęcia wody, jak również budowa bądź zakup elementów infrastruktury technicznej. Istone znaczenie ma także wartość inwestycji, która powinna wynieść co najmniej 15 tys. zł, zaś maksymalna kwota dotacji to 100 tys. zł dla jednego beneficjenta. 

Wnioski należy składać do oddziałów regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub za pośrednictwem biur powiatowych.