Nawożenie jesienią

Prawidłowy rozwój upraw ozimych jest uzależniony od wielu czynników. Podstawą odpowiedniego projektowania plonu jest zbilansowane nawożenie. W praktyce oznacza to dostarczanie określonej ilości składników pokarmowych, aby podnieść zasobność gleby i utrzymać potencjał plonotwórczy na zakładanym poziomie.
 

Podstawowymi składnikami pokarmowymi są: azot, fosfor i potas. Składniki te dostępne są w nawozach o różnych formulacjach i w różnych postaciach. Największą popularnością cieszą się nawozy typu NPK, mające w składzie wszystkie wyżej wymienione komponenty.
 

Termin i sposoby aplikacji

Najkorzystniejszym terminem stosowania nawozów NPK jest moment wykonywania upraw przedsiewnych. To czas, w którym nawozy mineralne można przemieszać z glebą, co daje roślinom uprawnym równomierny dostęp do składników odżywczych. Ważne jest także lokowanie nawozu w glebie. Należy pamiętać o tym, iż takie składniki jak fosfor przemieszczają się powoli, dlatego nie należy umieszczać nawozu zbyt płytko. Konsekwencją takiego błędu będzie ograniczona przyswajalność.
 

Dlaczego NPK

Stosowanie nawożenia jesiennego z wykorzystaniem nawozów NPK jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju roślin. Choć część tego nawozu zostanie wykorzystana dopiero wiosną, to zastosowania jesienne pozwala niektórym składnikom pokarmowym przejść odpowiednie przemiany. Prawidłowe ulokowanie w warstwie płużnej stymuluje młody system korzeniowy do rozwoju. Dobrze rozbudowana siatka korzeniowa pozwala roślinom lepiej przezimować, a także korzystniej znosić susze w okresie letnim. Potas będący składową nawozów wieloskładnikowych poprawia gospodarkę wodną już od początkowych faz rozwojowych, co w konsekwencji pozwala roślinom wejść w stan spoczynku zimowego z odpowiednio zagęszczonymi sokami komórkowymi, a to ogranicza możliwość przemarzania tkanek. Dzięki temu plantacja jest o wiele lepiej zabezpieczona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
 

Ważna przyswajalność

Oferta krajowych i zagranicznych producentów nawozów typu NPK jest bardzo szeroka. Oprócz różnic w zawartości poszczególnych komponentów wchodzących w skład nawozu, warto podczas zakupów zwrócić uwagę na inne istotne elementy. W dzisiejszych czasach przy zakładanych wysokich plonach ważne jest uzupełnianie gleby w niezbędne mikroelementy. Część oferty rynkowej to nawozy, które w składzie, oprócz makroelementów, zawierają także mikroelementy.

Drugą istotną kwestią jest przyswajalność. Przy wyborze nawozu należy zwrócić uwagę, w jakim stopniu jest on rozpuszczalny w wodzie. Im szybciej rozpuszczalny, tym wyższa gwarancja efektywnego wykorzystania go przez rośliny.

Nawozem spełniającym powyższe kryteria jest np. Elplon Ster, którego zaletą, oprócz wysokiej koncentracji makroelementów, jest zawartość cynku, biorącego udział w wielu procesach zachodzących w roślinach. Jest także wysoce rozpuszczalny w wodzie, co zapewnia doskonały efekt zakładanego nawożenia.

(ak)