Nawożenie trawiastych użytków zielonych

Dotychczasowe, dostępne dla rolników zalecenia dotyczące uprawy traw pastewnych najczęściej nie są kompleksowe. Nie zawsze uwzględniają ogromny postęp, jaki dokonał się w branży rolnej, aktualne warunki pogodowe i oczekiwania rolników. Rzadko wskazują na nawożenie dolistne, choć sprawdza się ono znakomicie w przypadku innych roślin uprawnych.
 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolników, eksperci marki Elvita opracowali pierwszą, kompleksową technologię nawożenia trawiastych użytków zielonych Multisa, która pozwala zebrać więcej zielonki z tego samego areału.

Nawożenie dolistne to niedoceniane narzędzie w uprawie traw. A szkoda, bo wpisuje się modelowo w całość strategii nawozowej, harmonijnie współgrając z nawożeniem posypowym. Uzupełnia „lukę nawozową”, ponieważ każdy nawóz posypowy, aby zaczął działać, musi się rozpuścić, a następnie zostać wpłukany w obręb strefy korzeniowej, co, niestety, szczególnie na użytkach wieloletnich może trwać dość długo. Najlepiej jest więc zastosować równorzędnie nawóz dolistny, który odżywi roślinę, przyspieszy jej odrost oraz da czas na zadziałanie nawozu posypowego. Najodpowiedniejsze są tu nawozy wysokoazotowe z dodatkiem fosforu, potasu i mikroelementów, takie jak Elvita NPK 30-10-10 + mikro.
 

Sprawdzonym rozwiązaniem do nawożenia posypowego trawiastych użytków zielonych jest YaraMila NPK 21-6-12 (9% SO3, 0,02% B). Jest to nawóz typu nitrofoska, tzn. wysokoazotowy, z fosforem i potasem w formach szybko dostępnych przy stosowaniu pogłównym. Od standardowych nawozów NPK różni się szybkością działania oraz wyższą dostępnością składników. Wysiewany przed wznowieniem wegetacji oraz po każdym zebranym pokosie umożliwia ciągłe, systematyczne odżywianie roślin przez cały sezon, zmniejszając ryzyko strat składników pokarmowych, choćby na skutek wymywania.

Wideoprezentacja technologii Multisa:
 

 

W pierwszym roku uprawy traw zawsze występują problemy ze wschodami oraz z zadowalającą produkcyjnością. Ważne jest, żeby trawy jak najszybciej się rozkrzewiły i zagęściły ruń. Daje to możliwość zebrania większej ilości zielonki już w pierwszym roku uprawy oraz sprawia, że w runi jest mniej chwastów. Takie efekty przynosi zastosowanie przed siewem na uprawioną glebę Elvity Humus. Wpływa ona zdecydowanie na zagęszczenie runi poprzez poprawę sprawności stanowiska. Ponadto polepsza ukorzenianie roślin oraz zwiększa dostępność składników pokarmowych, co w efekcie zwiększa produktywność takiego użytku już w roku założenia.
 

W 2017 roku podczas badań poletkowych nad technologią Multisa ze świeżo wysianych mieszanek traw uzyskano w ciągu całego sezonu 60 ton zielonki (około 100 balotów/ha). Plon trawy uprawianej w ww. technologii był średnio o 38,67% wyższy w porównaniu z technologią najczęściej stosowaną przez rolników.

Schemat nawożenia w technologii Multisa: