Nawożenie zbóż jarych

Zboża jare zazwyczaj osiągają niższe wyniki plonowania niż ozime. Ich wydajność może jednak podnieść odpowiednio zaplanowana strategia nawożenia.


Zboża w Polsce zajmują ponad 6 mln hektarów, z czego więcej niż 40 procent ogólnego udziału stanowią zboża jare. W skład tego zestawienia wchodzą: pszenica, pszenżyto, jęczmień i owies, łącznie z ich mieszankami.
Typy gleb na stanowiskach zbóż jarych różnią się w zależności od regionu. W przypadku pszenicy czy jęczmienia zwykle są to gleby średnie i dobre, a owsa, pszenżyta oraz mieszanek zazwyczaj słabsze.


Lepsze wykorzystanie początku wegetacji

Do prawidłowego rozwoju zbóż jarych niezbędnych jest kilka czynników. Oprócz odpowiednio utrzymanej gleby, terminu siewu i obsady, do głównych wyznaczników zaliczamy zbilansowane nawożenie. Podstawowe makroelementy takie jak azot, fosfor i potas to klucz do przyrostu masy zielonej i parametrów odpowiedzialnych za jakość i wielkość plonu. Są nimi: odpowiednie rozkrzewienie, zawartość chlorofilu, struktura źdźbła oraz formowanie kłosa czy wiechy. Wszystko to jest uwarunkowane między innymi dostępnością składników pokarmowych w glebie oraz ich lokalizacją. Spośród dostępnych form nawozów mineralnych ciekawą alternatywą stają się nawozy NPK o wysokiej zawartości azotu w dwóch formach – azotanowej i amonowej. Przykładem może być Elplon Nitro + (27-6-6). Takie zestawienie pozwala zaspokoić potrzeby roślin w szybkim tempie i długofalowo. Obecność fosforu i potasu w jednej granuli ułatwia roślinom wykorzystanie tych pierwiastków. Elplon Nitro + jest szczególnie przydatny w tych gospodarstwach, gdzie produkcja zwierzęca dostarcza obornik czy gnojowicę. Pozwala on na zaspokojenie zapotrzebowania zbóż jarych w dawki azotu, fosforu i potasu już przy jednym przejeździe.

Formuła nawozu

Elplon Nitro +, dzięki specjalistycznemu procesowi wytwarzania, stanowi szczególnie cenny nawóz w uprawie zbóż jarych. Posiada doskonałą higroskopijność, co ułatwia przemieszczanie się składników w profiu glebowym. Fosfor jest bardziej mobilny. W okresie wiosennym ma to szczególne znaczenie w formowaniu silnego systemu korzeniowego zbóż jarych. Transport składników pokarmowych może być bardziej wydajny, a obecność potasu pozwala roślinom uniknąć stresów związanych z okresowymi niedoborami wody. Elplon Nitro + z racji wysokiej koncentracji azotu (27%), dodatkowej zawartości fosforu (6%), potasu (6%), oraz siarki (5% SO3) jest doskonałym rozwiązaniem jako efektywny element budowania plonu i element nawożenia startowego.