Nie tylko do TMR

Dobrostan krów uzależniony jest od wielu czynników. Należą do nich wygodne, czyste legowisko, prawidłowo oświetlona obora z dobrą wentylacją, gwarantowane miejsce przy stole paszowym oraz zbilansowana pasza. Zapewniają one nie tylko odpowiednie warunki życia i poczucie bezpieczeństwa, przekładają się też na wyższą produkcję mleka.
 

Odpowiednie żywienie krów oznacza dostarczanie odpowiednich ilości białka i energii. Jakiś czas temu za najlepsze źródło białka uznano poekstrakcyjne śruty sojowe. Jak jest teraz? W Polsce nadal takie przekonanie jest powszechne. Natomiast trendy europejskie zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat.
 

Dokąd zmierza europejska produkcja zwierzęca, w której mamy znaczący udział? U hodowców niemieckich jeszcze w 2003 roku zużycie komponentów sojowych było 2,5 raza większe niż śruty rzepakowej. Natomiast na przestrzeni 11 lat trendy znacznie się zmieniły. Rok 2014 i 2015 to równowaga w zużyciu komponentów sojowych i rzepakowych, a nawet niewielka przewaga komponentu rzepakowego. Co spowodowało tak znaczące zmiany? Po pierwsze, badania pokazały, że śrutę sojową można z powodzeniem i w dużej mierze zastąpić komponentami rzepakowymi. Dodatkowo polityka UE została skierowana na pozyskanie białka z bezpiecznych źródeł, czyli z terenów Europy.
 

Postaw na zestaw

Podążając za dobrymi trendami, specjaliści ds. żywienia zwierząt opracowali najlepsze połączenie soi i rzepaku. Tym innowacyjnym, wpisującym się w zapotrzebowanie rynku rozwiązaniem jest zestaw Protina Fat 34-19 i Amirap Efekt 34-2 – wyprodukowany przez polski Zakład Uszlachetniania Białka Roślinnego. Oferta produktowa ZUBR podzielona jest na dwie linie: Protina (powstaje z nasion soi) i Amirap (z nasion rzepaku). Dzięki innowacyjnej technologii uzyskiwane są dwa znakomite komponenty paszowe, które szczególnie w połączeniu dają wyjątkowe efekty.

Do tej pory to śruty były najlepszymi komponentami białkowymi, jednak należy pamiętać, że są one produktem ubocznym w tłoczeniu oleju, co oznacza, że w procesie tym tracą wiele cennych właściwości. Produkty z linii Protina i Amirap są natomiast wytwarzane jako produkt główny. Jeśli produkt uboczny dawał hodowcom określone korzyści w żywieniu bydła, to jakie profity dają komponenty, które już na etapie tworzenia są przeznaczone dla konkretnych zwierząt gospodarskich? Omawiany tu zestaw Protina Fat i Amirap Efekt jest przede wszystkim wysokobiałkowy i energetyczny, a przy tym smakowity.
 

Smakowity

Bydło doskonale czuje smak i zapach. To właśnie te parametry organoleptyczne decydują o tym czy krowa pobierze wartościową paszę, czy zostawi (ku niezadowoleniu hodowcy) sporą ilość niedojadów. Dlatego zestaw ZUBR został opracowany tak, by był maksymalnie smakowity dla krów. Daje w efekcie większe pobranie paszy przez krowy oraz zminimalizowanie niedojadów.
 

Wysokobiałkowy

Zestaw Protina Fat 34-19 i Amirap Efekt 34-2 jest również wysokobiałkowy, w tym połowa białka jest białkiem chronionym (by-pass), tak pożądanym w żywieniu bydła mlecznego.

Aby zrozumieć pojęcie białka chronionego, należy zacząć od żwacza. Mikroorganizmy żwacza przetwarzają amoniak pochodzący z pasz objętościowych, budując białko mikrobiologiczne. To właśnie białko zbudowane przez „pracowników żwacza” trafia w kolejnym etapie do dwunastnicy i jelit, będąc wysoko strawnym białkiem o bardzo dobrej przyswajalności. Białka takiego wystarcza na produkcję 15–18 litrów mleka. Potencjał genetyczny polskich krów szacuje się jednak na 30–40 litrów mleka dziennie. Jak uzupełnić ten deficyt białka? Dzięki połączeniu białka z Protina Fat oraz białka wysoko chronionego, pochodzącego z Amirap Efekt, uzyskujemy odpowiednią ilość białka rozkładanego w żwaczu i znacznie większą ilość białka przyswajalnego w jelicie w porównaniu ze śrutami poekstrakcyjnymi. Przekłada się to bezpośrednio na idealny poziom mocznika w mleku, zdrowie stada oraz, co za tym idzie, zwiększenie wydajności mlecznej.
 

Energetyczny

Białko jest najdroższym składnikiem paszy, natomiast najtrudniejszym do zbilansowania jest energia. Głównym źródłem energii dla bydła jest kukurydza. Według norm średnia wartość energii z kiszonki z kukurydzy wynosi około 6,3 MJ, a z sianokiszonki 6 MJ. Wypas pastwiskowy również daje sporą ilość niezbędnej energii, jednak podczas wychodzenia krów na pastwisko występuje także jej utrata, wynikająca z ich zwiększonej ruchliwości, dlatego w przypadku krów wysokowydajnych prawie nie stosuje się tego systemu żywienia.
 

Pomimo określonych wartości energetycznych ani kiszonka z kukurydzy, ani sianokiszonka nie zaspokajają w pełni zapotrzebowania krowy na energię, dlatego należy uzupełniać jej niedobór paszą treściwą. Idealnie sprawdzi się tutaj energia pochodząca z zestawu Protina Fat + Amirap Efekt dostarczona z kilku źródeł, m.in. białka chronionego oraz z tłuszczu. Odpowiedni poziom energii w dawce minimalizuje ryzyko wystąpienia ketozy, a razem z białkiem chronionym daje efekty w postaci prawidłowego rozrodu, prawidłowych parametrów mleka oraz zwiększonej wydajności mlecznej. Krowy, które dostają należycie zbilansowaną paszę, są wysokowydajne przez dłuższy okres. Zestaw zawiera także naturalne, cenne witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D3, E, K).
 

Korzyści ze stosowania

Podsumowując korzyści płynące z zastosowania zestawu Protina Fat 34-19 i Amirap Efekt 34-2 bezsprzeczne jest, że daje on zbilansowaną ilość białka i energii oraz bonus witaminowy, co przekłada się na zdrowe stado, cielność, czyli prawidłowy rozród oraz większą wydajność mleczną o pożądanych parametrach.

Zestaw można stosować w żywieniu TMR oraz tradycyjnym. W obu przypadkach da on podobne korzyści. Komponent podajemy w proporcji 1 : 1. Rekomendowane dawkowanie uzależnione jest od dostępnej bazy paszowej w gospodarstwie oraz oczekiwanych wyników produkcyjnych i wynosi dla krów mlecznych od 2 do 3 kg/ szt./dzień.
 

(ms)
 

Materiał ukazał się w “Magazynie Najbliżej Rolnika” nr 3 / 2018 (6)