Nowalijkowe warzywa tańsze niż przed rokiem i będą nadal tanieć

Nowalijkowe warzywa są tańsze niż przed rokiem, a ich hurtowe ceny powinny w dalszym ciągu spadać - podali specjaliści z rynku hurtowego Bronisze.

"Z dnia na dzień przybywa krajowych nowalijek. Sprzyjająca aura wpływa na wyższą podaż i niższe ceny. Około 20 proc. taniej, w porównaniu do cen sprzed roku, sprzedawane są pomidory i ogórki. (...) Ciepła pogoda wpływa na szybsze dojrzewanie szklarniowych nowalijek i większe dostawy. Krajowe ogórki wyparły już z Rynku Hurtowego Bronisze import" - napisano w raporcie z rynku Bronisze.

"Sukcesywnie drożeją warzywa z ubiegłorocznych zbiorów, jest to typowa tendencja przednówkowa. Przyspieszone prace polowe spowodowały, że część producentów-dostawców zajmuje się siewem i sadzeniem. Ziemniaki w cenie od 90 groszy do 1,30 zł za kilogram, co w porównaniu z cenami sprzed roku, jest dwa razy drożej" - dodano.

Autorzy analizy podkreślają, że analizując ceny warzyw ubiegłorocznych trzeba zwrócić uwagę na niższe zbiory w 2015 roku, spowodowane długotrwałą suszą.

"Z warzyw ubiegłorocznej produkcji rosną także ceny cebuli. Teraz, w zależności od jakości, wahają się pomiędzy 1,30 a 1,70 zł za kilogram. Kapusta biała jest w cenie od 1,00 do 1,60 zł za kilogram i jest to 80 proc. drożej niż w kwietniu 2015 r." - napisano.

Według danych GUS, zbiory warzyw gruntowych w 2015 r. wyniosły 3,7 mln ton, co oznacza spadek produkcji o około 20 proc. rdr.

"Należy spodziewać się dalszego wzrostu cen warzyw ubiegłorocznych przy jednoczesnym spadku cen i rosnącej podaży warzyw nowalijkowych" - dodano. (PAP)

nik/ ana/