Nowe odmiany kukurydzy w portfolio Agroloku!

Wybór odpowiedniej odmiany ma kluczowy wpływ na rentowność uprawy kukurydzy. Ziarno kukurydzy wykorzystywane jest na cele konsumpcyjne, przemysłowe oraz do produkcji pasz. Kiszonka z kukurydzy jest doskonałą paszą objętościową i podstawowym komponentem dawki żywieniowej w Polsce. Z uwagi na wielokierunkowe zastosowanie kukurydzy, w tym sezonie firma Agrolok poszerza swoją ofertę o cztery nowe odmiany.
 

SY Cosmos

Pierwszą naszą nowością jest odmiana SY Cosmos. Ten reprezentant Syngenty zaliczany jest do grupy wczesnej (FAO 200) i posiada ziarno typu flint/dent z przewagą flinta. SY Cosmos toleruje stanowiska średnie i słabsze. W pierwszej kolejności polecana jest na ziarno. Bogato uziarniona kolba pozwala uzyskać wysoki plon, a dzięki krótszemu okresowi wegetacyjnemy SY Cosmos idealnie wpasowuje się w płodozmian i pozwala na terminowy wysiew pszenicy ozimej. Dobrze radzi sobie z okresowymi niedoborami wody, co potwierdzają doświadczenia poletkowe firmy Agrolok w 2023 roku. 
      

DKC3434

Kolejna nowa odmiana, to zarejestrowana w 2023 roku DKC3434 z hodowli Dekalb. Odmiana ta należy do grupy średnio wczesnej (FAO 250). DKC3434 jest mieszańcem trójliniowym, który posiada ziarno w typie flint-dent. Doskonale radzi sobie na stanowiskach średnich i dobrych. Jest to odmiana kiszonkarska, która charakteryzuje się bardzo wysokim plonem ogólnym suchej masy oraz świetnymi parametrami jakościowymi – bardzo wysoka zawartość skrobi i strawnego włókna. Dzięki temu zapewnia wysoko energetyczną kiszonkę. Ponadto odmiana DKC3434 objęta jest programem SILO EXTRA, co dodatkowo potwierdza, że stanowi ona idealny materiał na jakościową paszę. 

kukurydza DKC3434 cechy katalog Agrolok
 

RGT Exxomik

Trzecią nowością w ofercie Agroloku jest kukurydza RGT Exxomik z hodowli RAGT. Należy do grupy późnej (FAO270). Świetnie sprawdzi się jako materiał na kiszonkę w całej Polsce. Rośliny są wyjątkowo wysokie, masywne, o sztywnej łodydze i silnym systemie korzeniowym, co zapewnia dobrą odporność na wyleganie. Odmianę wyróżniają bardzo szerokie liście, które gwarantują większą ilość dobrej jakości kiszonki. Dodatkowo dobra adaptacja odmiany RGT Exxomik do różnych stanowisk pozwala na uprawę kukurydzy zarówno na tych słabszych, jak i lepszych, przy jednoczesnym zachowaniu potencjału plonowania.  
      

BRV2230B

Ostatnią nowością dołączającą do oferty Agroloku jest BRV2230B z hodowli Brevant/Pioneer. BRV2230B to mieszaniec uniwersalny, przynależny do grupy średnio wczesnej i średnio późnej (FAO 250-260). Doskonale sprawdzi się zarówno na ziarno, jak i na kiszonkę. Odmiana ta rekomendowana jest na stanowiska średnie i dobre, gdzie w pełni wykorzystuje swój wysoki potencjał plonowania. Dzięki stabilnej i zdrowej łodydze, rośliny są mniej podatne na wyleganie. BRV2230B bardzo szybko oddaje wodę, dzięki czemu zbiór następuję szybciej, a suchsze ziarno gwarantuje wyższą cenę w skupie oraz niższe koszty suszenia.