Nowoczesne żywienie bydła mlecznego

Dlaczego bezpieczeństwo białkowe jest tak ważne? Jaka jest rola tłuszczów w żywieniu bydła? Na czym polega innowacyjność białkowo-energetycznych komponentów Protina i Amirap? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań usłyszeli uczestnicy konferencji w Ciechanowcu.
 

Polska ma potencjał jeśli chodzi o produkcję białka, a jego źródłem obok rzepaku może być soja.

- Produkcja zwierzęca rośnie z roku na rok, a więc rośnie i zapotrzebowanie. Mamy komponenty z importu i krajowe. Źródła krajowe powinny zastępować import – zauważył Marek Tański.

Słowa te potwierdzał w swoim wystąpieniu Karol Krajewski, doradca w Gabinecie Politycznym Ministra Rolnictwa:

- Powołaliśmy porozumienie rolnicze. Chcemy utworzyć zespoły robocze, mające rozwiązywać problemy polskiego rolnictwa. Jednym z punktów jest problem białka krajowego i przygotowania się do tego, by za 2 lata ograniczyć import białka.

Podkreślał także, że założenia firmy Agrolok, wspierające krajowe źródła białka, wpisują się w ministerialne działania.
 

Białko a tłuszcz

O białku i tłuszczu chronionym w żywieniu krów mlecznych opowiedział prof. Piotr Micek z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Zwrócił uwagę, że produkcyjność krów zależy nie tylko od ich potencjału genetycznego i czynników środowiskowych, ale także warunków utrzymania, w których zawierają się warunki żywienia. Profesor podkreślał nie tylko rolę białka, ale także znaczenie tłuszczów w dawce pokarmowej.

- Kwasy tłuszczowe dostarczają energii, ale są także niezbędne do tego, by mieć właściwe wskaźniki produkcyjne i utrzymywać odporność zwierząt na właściwym poziomie – wyjaśniał. Dodał także, że stosowanie tłuszczów w żywieniu zwierząt ma zalety, należy jednak trzymać się zaleceń producenta pasz czy komponentów.
 

Nowoczesna wersja białka

- Poszukiwania źródeł białka pokazują, że można znaleźć je dużo bliżej, niż zakładaliśmy – na naszych polach – wyjaśniał Karol Zaniewski z firmy Agrolok, przybliżając gościom temat związany z innowacyjnymi komponentami białkowo-energetycznymi non GMO Protina i Amirap. – Podjęliśmy wyzwanie wprowadzenia czegoś zupełnie nowego na nasz rynek: produktów, które oprócz wysokiej zawartości białka mają wysoką zawartość tłuszczów. Tłuszcz w żywieniu bydła jest składnikiem kontrowersyjnym. Często był pomijany przez żywieniowców w naszym kraju. Dotychczas na rynku nie było dużo surowców tłuszczowych odpowiednich dla bydła. Technologia idzie do przodu. Potrafimy przygotować tłuszcze, które krowa może bezpiecznie przyswoić i wykorzystać – dodał.
 

- Najkrótszą drogą do osiągnięcia sukcesu jest dopasowanie wysokiej jakości białka i energii w komponentach. To właśnie dlatego w Ewrolu powstała innowacyjna myśl o produkcji komponentów bilansujących te składniki – potwierdzała Emilia Kowalska, ekspert z firmy Ewrol.
 

Z myślą o hodowcach

Piotr Mościcki, ekspert z firmy Ewrol, podkreślił, że komponenty paszowe Protina i Amirap wymagają odpowiedniego skomponowania dawki żywieniowej, gdyż wnoszą składniki których nie ma w tradycyjnych komponentach białkowych. Opowiedział także o zastosowaniu tych produktów w kompleksowym żywieniu bydła mlecznego i zestawach produktów opracowanych przez ekspertów Ewrol: Krowa 7 tys, Krowa 7-9 tys. i Krowa 9 tys.

- Jesteśmy w stanie dotrzeć do tych wszystkich trzech poziomów wydajności – mówił Piotr Mościcki – W pierwszym zestawie skupiliśmy się na uzupełnieniu niedoborów białka i energii. W drugim zredukowaliśmy niedobory energetyczne i dostarczyliśmy większą ilość białka do jelita, a w trzecim wyeliminowaliśmy czynniki zakłócające pracę żwacza.
 

Na konferencji poruszany był także temat związany z koniecznością stosowania produktów paszowych non GMO w kontekście oczekiwań rynku.

Ponadto Alina Mikrut, ekspert z firmy Elvita, przybliżyła temat „Wpływ agrotechnologii na dostępność pasz objętościowych.
 

Organizatorem spotkania „Nowoczesne żywienie bydła mlecznego z wykorzystaniem rodzimych zasobów paszowych jako odpowiedź na aktualne potrzeby rynku”, które odbyło się w woj. podlaskim, były firmy Ewrol i Agrolok. W wydarzeniu uczestniczyli hodowcy bydła mlecznego, przedstawiciele uniwersytetów, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz mleczarni.

Patronem Konferencji było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stowarzyszenie Polska Soja, patronat naukowy objął Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.


  • Fotorelacja z Konferencji w Ciechanowcu
  • Fotorelacja z Konferencji w Ciechanowcu
  • Fotorelacja z Konferencji w Ciechanowcu
  • Fotorelacja z Konferencji w Ciechanowcu
  • Fotorelacja z Konferencji w Ciechanowcu
  • Fotorelacja z Konferencji w Ciechanowcu
  • Fotorelacja z Konferencji w Ciechanowcu
  • Fotorelacja z Konferencji w Ciechanowcu