Obajtek: wypłacono 10,5 mld zł dopłat bezpośrednich

Ponad 10,5 mld zł dopłat bezpośrednich wypłacono już rolnikom – powiedział prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Daniel Obajtek. Zapowiedział utworzenie w Lublinie departamentu informatycznego do obsługi i modyfikacji systemu dopłat.

„Dotychczas wypłacona jest już kwota powyżej 10,5 mld zł. Naliczone jest około 11 mld zł. Cała koperta to jest 14,5 mld zł. Planujemy na koniec kwietnia, żebyśmy mieli wypłacone już 12,5 mld zł” – powiedział Obajtek w Lublinie.

Obajtek przypomniał, że system informatyczny – zamówiony przez poprzednie władze Agencji - nie był wykonany na czas, dlatego były poważne problemy, żeby wypłacać pieniądze, a płatności bezpośrednie muszą być zrealizowane do końca czerwca. „Kampania 2016 (dotycząca płatności) powinna być realizowana w 2015 r. w lipcu. Dopiero musiałem ją realizować w grudniu, w momencie, kiedy przyszedłem” – zaznaczył Obajtek.

Prezes zapowiedział, że w Agencji podjęto starania, aby w przyszłości uprościć procedury ubiegania się o dopłaty dla rolników. „W kampanii 2017 r. będziemy się starać, już pracujemy nad tym, żeby wniosek dla rolników był zdecydowanie uproszczony. On nie może zajmować paręnaście kartek papieru, bo rolnik sobie z tym po prostu nie radzi” - powiedział.

„Już rozpoczynamy prace nad uproszczeniem, by potem przy projekcie rozporządzenia, na podstawie którego będą płatności, były już te druki zdecydowanie prostsze i łatwiejsze” – zaznaczył.

Obajtek zapowiedział wzmocnienie działu informatycznego w Agencji i utworzenie w Lublinie zamiejscowego departamentu informatyki, który zajmowałby się systemem dopłat bezpośrednich. „Będziemy szli w kierunku, żeby Agencja posiadała taką ilość informatyków, by utrzymanie podstawowego programu na dopłaty bezpośrednie i modyfikowanie tego programu, żeby robili to nasi pracownicy” - powiedział.

W Lublinie ma powstać wydział zamiejscowy departamentu informatycznego ARiMR, w którym ma być zatrudnionych około 60 osób. „Planujemy taki wydział w Lublinie utrzymać, byśmy z czasem w późniejszych latach mogli sami utrzymywać program płatności bezpośrednich i sami go modernizować. (…) W tym roku wynajmiemy takie pomieszczenie, zmodernizujemy go, dostosujemy i zaczniemy zatrudniać ludzi tak, by powoli przejęli utrzymanie systemu w 2017 r.” – powiedział Obajtek.

Jego zdaniem przyniesie to Agencji oszczędności; jak podał rocznie ARMiR przeznacza na ten cel między 40 a 50 mln zł, a taki wydział może kosztować około 10 mln zł.

Ponadto posiadanie własnego systemu informatycznego utrzymywanego i modernizowanego przez Agencję daje – w ocenie Obajtka – możliwość stabilizacji terminowego wypłacania dopłat bezpośrednich „każdego roku o określonej porze”, co jest bardzo ważne dla rolników, którzy muszą w terminie np. spłacać kredyty.

Obajtek powiedział, że departament informatyczny powstanie w Lublinie, ponieważ są tu dobre uniwersytety, które kształcą informatyków i ich pozyskanie jest łatwiejsze niż np. w Warszawie.(PAP)

ren/ dym/