Odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną

Podstawowym terminem odchwaszczania zbóż ozimych rekomendowanym przez większość specjalistów jest jesień. Jednak nie wszyscy plantatorzy w tym czasie mogli lub zdążyli wykonać zabiegi. Co robić, by te przeprowadzane wiosną były skuteczne?
 

Firma Agrolok na swoich poletkach założyła doświadczenie, podczas którego sprawdza i ocenia skuteczność chwastobójczą różnych wariantów odchwaszczania pszenicy ozimej w terminie wiosennym. Wszystko po to, by znaleźć najskuteczniejsze rozwiązania i móc polecić je klientom.
 

Na nieodchwaszczonych jesienią poletkach doświadczalnych Agroloku można zaobserwować chwasty pospolicie występujące w uprawie zbóż ozimych. Zauważalna jest wysoka presja ze strony miotły zbożowej i przytulii. Widoczne są też chwasty rumianowate (rumian polny), chwasty krzyżowe (tasznik pospolity), czy samosiewy rzepaku i chwasty piętra niskiego (przetaczniki i fiołki), jednak ich liczebność w porównaniu do dwóch pierwszych jest zdecydowanie niższa. U klientów firmy w innych regionach Polski sytuacja wygląda podobnie, choć w odróżnieniu od poletek doświadczalnych, na wielu polach wśród chwastów dwuliściennych zdecydowanie dominuje chaber bławatek, chwast wschodzący głównie jesienią. Jak zaznaczają eksperci, jedna roślina może wytworzyć od 700 do nawet 1600 nasion, które przez 5-10 lat zachowują zdolność do kiełkowania. To sprawia, że chwast coraz częściej pojawia się na polach i w wielu regionach stanowi poważne zagrożenie dla upraw.
 

Wiosenne odchwaszczanie zbóż
 

Wiosenne zabiegi odchwaszczające najlepiej rozpocząć wówczas, gdy chwasty są jeszcze stosunkowo małe, a więc równocześnie mniej konkurencyjne dla rośliny uprawnej i bardziej wrażliwe na działanie herbicydów. By stosowane środki były skuteczne, należy dobierać je po uprzedniej analizie przebiegu pogody. Wiosną wybieramy te, które mogą być stosowane w niższych temperaturach, a jednocześnie cechują się szybkim działaniem. Produktem, który dobrze radzi sobie ze zwalczaniem chwastów podczas kapryśnej wiosennej pogody jest Arepak Chron – nowość w ofercie Agroloku.
 

– Tworząc to rozwiązanie, przyglądaliśmy się, z jakimi kłopotami w odchwaszczaniu wiosną borykają się nasi klienci. Bardzo często jest to niewystarczająca skuteczność działania herbicydu podczas wiosennych wahań temperatur. Dlatego szukaliśmy technologii herbicydowej, która działa dobrze podczas kapryśnej pogody – mówi Ryszard Hartwich – ekspert z firmy Elvita.
 

Arepak Chron to technologia herbicydowa, która kompleksowo zwalcza najgroźniejsze chwasty zbóż ozimych. Co więcej, charakteryzuje się szybkim działaniem. W optymalnych warunkach efekty są widoczne już w ciągu kilku godzin od zastosowania.
 

Bezpieczeństwo stosowania
 

Uprawiając międzyplony, można wśród nich znaleźć gatunki roślin wrażliwe na pozostałości w glebie niektórych substancji czynnych. Zestaw Areapak Chron ma tę zaletę, że po zbiorze rośliny uprawnej, gdzie był aplikowany, możliwa jest uprawa wszystkich roślin. Herbicyd rozkłada się w glebie w ciągu okresu wegetacji, nie stwarzając zagrożenia dla roślin uprawianych następczo.

Wybierając herbicyd do wiosennego odchwaszczania zbóż ozimych, należy zwrócić uwagę na spektrum zwalczanych chwastów, bezpieczeństwo dla roślin następczych oraz skuteczność i szybkość działania nawet w trakcie wahań temperatury. Jednym z rozwiązań spełniających te wymagania jest Areapak Chron.