Pasze objętościowe
Na przestrzeni lat zarówno genetyka roślin, jak i zwierząt, zmienia się dynamicznie. Zmianie ulega również struktura zasiewów roślin i stad krów mlecznych. Rośliną, która dominuje w żywieniu bydła, jest kukurydza w postaci kiszonki z całych roślin.

Oprócz wysokiej wydajności masy kukurydzy z hektara, bardzo istotna jest jakość, czyli wartość pokarmowa stymulująca wzrost produkcji mlecznej i mięsnej bydła. 
 
Ilość areału kukurydzy na kiszonkę w ostatnich 18 latach wzrosła dwukrotnie. W roku 2004 odnotowano 300 tys. ha, zaś obecnie jest to ponad 600 tys. ha z tendencją wzrostową. Zmianie uległa nie tylko struktura zasiewów, ale przede wszystkim jakość roślin.

15 lat temu mówiliśmy o średniej jakości kiszonce z kukurydzy o poziomie skrobi 22% i energii 6,1-6,4 MJ NEL, natomiast aktualnie wartość energetyczna wzrosła do ponad 7 MJ NEL z zawartością skrobi ok. 36%. Szacuje się, że w najbliższym dziesięcioleciu osiągniemy ponad 40% skrobi w kiszonce!
 
Prawidłowe wykorzystanie paszy objętościowej jest gwarantem ekonomicznej i opłacalnej dawki żywieniowej. Pozwala na wzrost opłacalności produkcji, poprzez zwiększenie wydajności mlecznej czy zwiększenia przyrostów. Im wyższa jakość pasz gospodarskich, tym wyższy zysk z litra mleka. Zmianie ulegają nie tylko pasze i potencjał genetyczny zwierząt, ale także struktura gospodarstw. Kilkanaście lat temu średnia liczebność krów w stadzie wynosiła ok 15 szt., na dzień dzisiejszy jest to od 20 do 49 szt. Przewiduje się, że w przyszłości średnia ilość krów w stadzie będzie wynosić od 50 do 149 szt. z przewagą stad ponad 100 szt.
 
– Kilkanaście lat temu energia uzyskiwana z kiszonki z kukurydzy wymagała dostarczenia zwierzętom puli białka z komponentów białkowych w średniej ilości ok. 2-2,5 kg komponentu, aby uzyskać wydajności mleczne na poziomie ok. 15 l. Poprawa jakości kiszonki z kukurydzy oraz zwiększenie ilości dostępnej z niej energii, wymaga od hodowców zwiększenia ilości dostarczanego zwierzętom białka do produkcji mlecznej.

Hodowcy w przeciągu ostatnich kilkunastu lat inwestowali w lepszą genetykę i technologię upraw kukurydzy przeznaczoną na kiszonki. Jednak lepsza jakościowo pasza objętościowa to tylko połowa sukcesu. Aby uzyskać najlepsze wyniki produkcyjne, należy stosować także jak najlepsze jakościowo pasze białkowe – mówi Piotr Floryszczak, główny technolog ds. bydła. 
 
Najlepszym sposobem na wykorzystanie wysokiej puli energii z kiszonki z kukurydzy w dawce jest  zastosowanie wysoko strawnego białka z komponentu Amirap Standard, który jest unikalnym i nowoczesnym rzepakowym komponentem paszowym, idealnie wkomponowującym się w dawki paszowe dla bydła. Dzięki innowacyjnej technologii produkcji, Amirap Standard zachowuje wysoką strawność białka.
 
Odpowiedzią na wykorzystanie pasz objętościowych i zwiększenie opłacalności jest Technologia Novis Żywienia Bydła, która niesie ze sobą szereg korzyści. To specjalnie opracowane założenia, których celem jest odpowiedź na zapotrzebowanie pokarmowe zwierząt. Wypracowane w praktyce dawki, przygotowane na każdy okres życia krowy, pozwalają hodowcy w opłacalny sposób zwiększyć wydajność z dbałością o zdrowie krów. Celem w zasuszeniu jest utrzymanie właściwej kondycji, zapewnienie poprawnego żywienia białkowego, nadążanie za szybkim wzrostem płodu, zapobieganie chorobom metabolicznym.

Głównym celem w laktacji jest niewątpliwie uzyskanie poprawnych parametrów rozrodu przy osiągnięciu jak najwyższego szczytu laktacji. Aby uzyskać te parametry na wysokim poziomie, Technologia Novis dba o zbilansowanie energetyczno-białkowe dawki. W pełni laktacji technologia dba o utrzymanie optymalnej produkcji parametrów i jakości mleka oraz o stabilizację kondycji krów.
(ek, ab) 
Materiał ukazał się w „Magazynie Najbliżej Rolnika” nr 1/2023 (17)