Porcja porad po raz trzeci

W trzecim numerze „Magazynu Najbliżej Rolnika” radzimy m.in., jak przygotować pole po kukurydzy i jak zapewnić krowom bezpieczne wycielenia. Wyliczyliśmy także, ile kosztuje orka.
 

Najnowszy numer naszego magazynu wypełniają fachowe porady agro- i zootechniczne, które mają ułatwić Państwu pracę w gospodarstwach w sezonie jesienno-zimowym i pomóc przygotować się do sezonu wiosennego.

Tematem wiodącym numeru jest kukurydza – piszemy o tym, jak zagospodarować resztki pożniwne i jak przygotować pole pod wysiew rośliny następczej, zarówno przy płodozmianie, jak i w monokulturze. Opisujemy również historię i osiągnięcia w hodowli nowych odmian tej coraz popularniejszej w naszym kraju rośliny uprawnej.
 

Dla hodowców bydła przygotowaliśmy materiał poradnikowy na temat bezpiecznych wycieleń, a także zapewnienia w hodowlach krów mlecznych najodpowiedniejszych dla zwierząt warunków bytowych zimą.

W dziale „Ekonomika rolnictwa” tym razem zajęliśmy się tematem kosztów orki, w zależności od posiadanego typu traktora i osprzętu.
 

Polecamy również lekturę artykułu o opłacalności, warunkach i trudnościach związanych z uprawą ziół w Polsce. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielił się z nami pan Krzysztof Brudnowski ze wsi Chojny (woj. kujawsko-pomorskie).

 

W numerze trzecim magazynu także m.in.:

• TopPlon – prezentacja firmy z branży nasiennej

• wczesnowiosenne nawożenie azotem

• nowy cykl o użytkach zielonych – rozpoczynamy od opisu gatunków roślin polecanych na różne stanowiska

• wiosenne wapnowanie

• zasady bioasekuracji w hodowli trzody chlewnej, wynikające z zagrożenia ASF

• postępowanie w biegunkach u cieląt

• rozmaitości, a w nich prezenty polecane dla ogrodnika, a także krzyżówka, przepis na świąteczne pierniczki i zabawa dla najmłodszych.
 

Przygotowaliśmy także krótki raport pogodowy, w którym opisujemy warunki panujące jesienią – w tym roku obfitująca w opady – i ich wpływ na terminowość zbiorów oraz zabiegów agrotechnicznych w różnych regionach kraju.

„Magazyn Najbliżej Rolnika” na jesień/zimę 2017/2018 już wkrótce w Państwa skrzynkach pocztowych. Życzymy ciekawej lektury!