Potrzeba nam zrozumienia wzajemnych zależności

Współczesne rolnictwo potrzebuje nie tylko nowoczesnych technologii, nie tylko profesjonalnej wiedzy o zachodzących w przyrodzie procesach, ale przede wszystkim brakuje mu zrozumienia zależności pomiędzy różnymi profilami produkcji rolnej. Taką potrzebę sygnalizował w swoim wystąpieniu otwierającym 26 sierpnia 2021 konferencję firmy Agrolok, szef Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, Jan Krzysztof Ardanowski.
 

Współzależność i odpowiedzialność

 

- „Rolnictwo jest systemem naczyń połączonych. [...] Ten, który hoduje zwierzęta, powinien myśleć o tym, co uprawia na polach ten, który uprawia rośliny, a ten, który uprawia rośliny, powinien intensywnie myśleć o tym, czym będzie karmić swoje zwierzęta ten, który wyspecjalizował się w hodowli zwierząt. Jeśli my nie rozumiemy swoich relacji, to całe rolnictwo będzie miało kłopoty” - mówił Ardanowski.
 

Choć były minister w swoim wystąpieniu nie użył słowa patriotyzm, to jednak można interpretować te wypowiedzi jako zachętę do bardziej świadomego wybierania przez rolników rozwiązań w większym stopniu przekładających się na korzyści dla Polski: polskich produktów, marek, przedsiębiorstw zarówno odbierających, jak i dostarczających towary do gospodarstw.

- „Nie jest czymś dobrym, chociaż pewnie przez długie lata musiało być tolerowane, że przy produkcji pasz uzależniliśmy się od białkowych komponentów pochodzących z innych obszarów świata. [...] Nikt nie kwestionuje wartości śruty sojowej, ona w dalszym ciągu jest znakomitym komponentem paszowym. Ale jeśli chcemy poważnie myśleć o interesach Polski, interesach polskiego rolnictwa, polskich rolników, to absolutnie nie jest bez znaczenia czy 4 miliardy rocznie wydajemy dla rolników Paragwaju, Argentynie, Brazylii, Stanach Zjednoczonych czy znaczna część tych miliardów mogłaby pozostać w Polsce, u polskich rolników, w polskich firmach”.
 

Jak w Polsce tworząc pasze wspieramy polskie rolnictwo?

 

Słowa doradcy prezydenta dobrze obrazują politykę wzmacniania bezpieczeństwa białkowego Polski, która mogłaby dzięki temu uniezależnić się w znacznej mierze od zagranicznych źródeł komponentów paszowych. Niespodziewane wahania cen amerykańskiej soi, klęski nieurodzaju, problemy z drożejącym transportem to tylko nieliczne z zagrożeń wynikających z takiej zależności. Inną z patologii, o których wspomniał Ardanowski, jest sprzedawanie za granicę polskiego rzepaku po to tylko, by już po wytłoczeniu oleju, polskie firmy odkupowały pozostałą z tego procesu śrutę.
 

Przytaczane przez Ardanowskiego anegdoty z czasów ministerialnych pokazują, że oprócz wsparcia innowacji takich jak Zakład Uszlachetniania Białka Roślinnego w Osieku, może być konieczne narzucanie wytwórniom pasz korzystania z określonej proporcji surowców zakupionych w Polsce. Nic nie zastąpi jednak zmiany myślenia zarówno rolników, jak i wszystkich przedsiębiorstw zaangażowanych w branżę rolną.

Wystąpienie byłego ministra rolnictwa na konferencji Agrolok 26.08.2021

Wystąpienie Jana Krzysztofa Ardanowskiego na konferencji firmy Agrolok // 26.08.2021 r.
 

Rolnictwo to ciężka praca, ale i odpowiedzialna służba

 

Obok świadomości rolników, że stanowią część większej całości, która do poprawnego działania potrzebuje współpracy wszystkich elementów, były minister podkreślił też odpowiedzialność pracy rolniczej. Z jednej strony powoduje to, że praca rolników jest obecnie jednym z najtrudniejszych zawodów, związanych z podejmowaniem na co dzień niezwykle wymagających decyzji, a osadzonych w wysoce zmiennych warunkach (ekonomicznych, środowiskowych, politycznych). Z drugiej strony, rolnicy krajów o dobrych warunkach do rozwoju rolnictwa mogą postrzegać swoją profesję jako służbę na rzecz całej ludzkości:
 

- „Musimy brać pewną odpowiedzialność za wyżywienie świata. Jeśli na świecie przybywa ludzi, i to w tempie bardzo wyraźnym, w tej chwili jest około 7 miliardów 800 milionów, niedługo będzie 8 miliardów, 9 miliardów. Tych ludzi trzeba wyżywić! A tylko część świata nadaje się do rolnictwa”.
 

Jako drogę do osiągania zadowalających plonów, przy nadchodzących ograniczeniach użycia nawozów mineralnych wskazał m.in. pogłębianie wiedzy na temat gleby i jej biologizację. Firma Agrolok doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego nasi klienci już mogą zapoznać się z katalogiem “Wszystko zaczyna się od gleby” oraz odwiedzać nasze poletka doświadczalne w Golubiu-Dobrzyniu, gdzie testujemy i prezentujemy różne warianty agrotechniki ponad 500 odmian roślin.

Więcej o konferencji "Komponenty paszowe dla bydła - możliwosci obecnych czasów", która odbyła się 26.08.2021, przeczytacie TUTAJ.